דילוג לתוכן

ביקורת DVD- ההולנדי המעופף

13 ביולי 2005

פורסם בגלובס 1.7.2005

 

וגנר- ההולנדי המעופף. מנצח: וולדמר נלסון. DVD "דויטשה גרמופון".

לאוהבי המוסיקה בארץ יש חסך גדול בכל הנוגע למוסיקה של וגנר. האופרות שלו הן בעלות חשיבות עצומה, אבל עבור רוב הקהל המקומי הן כמעט ולא מוכרות. לטעמי, זה חבל. נכון: וגנר היה אנטישמי, חלאת אדם, ונערץ על היטלר. אבל צריך לזכור גם שוגנר נפטר ב- 1883, שש שנים לפני שהיטלר נולד. הסיבה שלא מנגנים כאן וגנר נובעת מהחלטה שקיבלו נגני הפילהרמונית ב- 1938, אחרי "ליל הבדולח". הם היו מודעים היטב להערצה של היטלר כלפיו, ולכן הרגישו רתיעה מלנגן את המוסיקה הזו. ההחלטה התמסדה, ועד היום המוסיקה של וגנר היא מחוץ לתחום אצל כל גופי המוסיקה בארץ.

החרם הזה משאיר בפני הקהל אופציה אחת, והיא הקלטות. כיום, בעידן ה- DVD, קל מאד להתארגן על הפקות מוצלחות לאופרות של וגנר, ולהשאיר את האופרה הישראלית תקועה בפעם האלף עם ורדי ועם מוצרט. דוגמא טובה לכך הוא ה- DVD המחודש הזה, עם "ההולנדי המעופף". זהו ביצוע שהוקלט בפסטיבל ביירויט ב- 1985, בניצוחו של וולדמר (Woldemar) נלסון ובבימויו של הארי קופר. ההקלטה הזו הועברה כעת מפורמט הוידאו הישן ל- DVD, עם כל היתרונות הגלומים בכך.

הסיפור של האופרה, כרבות אחרות, מטופש ללא תקנה. ההולנדי המעופף הוא יורד ים מקולל, שנידון להפליג לנצח אלא אם יגאל באמצעות אישה. הגאולה מגיעה בדמותה של סֶנטה (Senta), בתו של קפטן נורווגי בשם דלאנד. סֶנטה מתאהבת בהולנדי עוד טרם ראתה אותו, וזורקת לטובתו את ארוסה, אריק. כשאריק מנסה לשכנע אותה לחזור אליו, ההולנדי בדיוק מגיע. הוא חושב בטעות שסנטה בוגדת בו, וחוזר בדרמטיות להפלגתו הנצחית. סֶנטה השבורה מתאבדת כדי להתאחד איתו. המסר- את הגאולה תביא אהבה. אדיוטי? לא נורא, יש אופרות עם סיפורים יותר גרועים.

הביצוע של נלסון וקופר מרשים מכל בחינה. התפאורה עשירה וריאליסטית, עניין מבורך למי ששונא הפקות מודרניסטיות חסרות פשר. גם הזמרים מצוינים: ליסבט באלסלב מציגה היטב את דמותה הרגישה וההיסטרית של סֶנטה; אביה דלאנד הוא מאטי סלמינן המפורסם, והוא מרשים כתמיד; ואת התפקיד הראשי של ההולנדי המעופף ממלא סימון אסטס. השיבוץ של אסטס השחור הוא חביב במיוחד, שכן וגנר היה מן הסתם מתהפך בקברו אם היה יודע שזמר שחור מבצע תפקיד של גיבור באופרה שלו (ועוד גיבור שמוגדר כבעל עור חיוור). מעבר לנקמה המתוקה, אסטס ניחן גם בקול מרשים מאד ובנוכחות דרמטית חזקה. יופי של DVD.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: