דילוג לתוכן

הקלטות לאופרות של ויואלדי

4 בספטמבר 2005

פורסם ב"גלובס", 4.9.2005

 

ויואלדי- "אורלנדו הזועם". מנצח: ז'אן-כריסטוף ספינוזי. 3 דיסקים "נאיב". יבוא: NMC.
בשנים האחרונות ויואלדי זוכה בהדרגה להכרה המגיעה לו כמחבר אופרות חשוב. מעטים יודעים זאת, אבל המלחין של "ארבע העונות" הלחין לא פחות מ- 49 אופרות, מהן יש כיום עשרים לערך במצב המאפשר ביצוע. האופרות האלו מבוצעות כיום יותר ויותר, וחושפות צד חדש ומרענן למלחין שהיה ידוע עד כה בעיקר בזכות המוסיקה הכלית והדתית שחיבר.

אלא שלהאזנה למוסיקה הזו יש גם בעיה מובנית, הנובעת מאופי הז'אנר: בסופו של דבר מדובר הרי במוסיקה המשולבת במחזה. אי לכך היא רוויה ברצ'יטטיבים- מעין דיקלומים בליווי מוסיקלי מינימלי, שתפקידם לקדם את העלילה וערכם המוסיקלי אפסי. מכאן גם כלל הברזל להאזנה נבונה לאופרות של ויואלדי: יושבים עם חוברת הטקסט ועם אצבע עצבנית על השלט. בכל פעם שכתוב "רצ'יטטיב", קופצים לרצועה הבאה. מה שצריך לחפש זה את המקומות בהם כתוב "אריה" (Aria) או "קטע מקהלה" (Coro). שם נמצאת המוסיקה.

והנה, שוב חוזר הסיפור עם ההפקה החדשה של האופרה "אורלנדו הזועם". ההקלטה מופיעה באלבום מהודר של חברת "נאיב", הכולל שלושה דיסקים. המנצח הוא ז'אן-כריסטוף ספינוזי (Spinosi), שמקליט בשנים האחרונות אופרות של ויואלדי כחלק מפרויקט של החברות "נאיב" ו"אופוס 111". סימן ההיכר של הפרויקט, אגב, הוא שעל כל דיסק מצולמת נערה צעירה ויפה אחרת על העטיפה; ויואלדי היה מלחין הבית של בית-ספר לנערות יתומות, וזוהי כנראה הסיבה.

ספינוזי מנצח כאן על ההרכב הקבוע שלו, "אנסמבל מתיאוס", המנגן בכלי תקופה. כמו בעבר, גם כאן מדובר בביצוע מצוין: להרכב יש צליל תקופתי פריך ועדכני, וגם בכל הנוגע לבחירת הסולנים ספינוזי עשה בחירות נבונות. ב"אורלנדו" יש שבעה סולנים, כולם מצוינים. שלושת האהובים עלי ביותר היו זמרת המצו-סופרן ג'ניפר לארמור (בתפקיד אלצ'ינה), הסופרן ורוניקה קנגמי (אנג'ליקה), והקונטרה-טנור הנפלא פיליפ ירוסקי (בתפקיד רוג'רו). את ירוסקי (Jaroussky) שמעתי לראשונה בהקלטה קודמת של ספינוזי לויואלדי, והתפעלתי מאד מהצלילות ומעומק ההבעה שלו. מסתבר שאני לא לבד; לאחרונה טוחנים את ההופעות שלו גם ב"מצו", ערוץ המוסיקה האירופי הנקלט גם בישראל. בכל מקרה, יחסית ליתר הסולנים הוא בולט מיד.

לסיכום: מתוך שלושת הדיסקים בהפקה הזו, אפשר היה בשקט לזקק אחד עם האריות וקטעי המקהלה הנבחרים. אבל מה שיש כרגע זו ההפקה המלאה, שיש בה לא מעט רגעים יפים. לאספנים ולאוהבי ויואלדי זה בהחלט כדאי, אך למי שאינו כזה מומלץ לדלג לאייטם שלמטה.

ויואלדי- אופרות. דיסק "נאיב".
לכאורה, זהו הפתרון המושלם לבעיה שתוארה קודם: אוסף אריות מפרויקט הנערות היפות של "נאיב" ו"אופוס 111", שמרכז להיטים מארבע אופרות של ויואלדי. הדיסק יצא לפני ש"אורלנדו" הוקלט, כך שהאופרה הספציפית הזו אינה מיוצגת בו. אלו שכן מופיעות בו הן "האמת במבחן", "יהודית המנצחת", "האולימפיאדה", ו"אורלנדו המשוגע המתחזה". לרוב קהל אוהבי המוסיקה השמות האלו לא אומרים כלום, ומדהים להיווכח כמה יופי וכישרון מגולמים במוסיקה שעד לאחרונה כלל לא היתה מוכרת. המנצחים באלבומים מהם נלקח האוסף הם ספינוזי מיודענו, רינלדו אלסנדריני ואלסנדרו דה מארצ'י, והסולנים הם שמות גדולים כמו מגדלנה קוז'נה, שרה מיניארדו, אנתוני רולף ג'ונסון, פיליפ ירוסקי האליל (שמופיע ב"האמת במבחן") ואחרים. אז למה "לכאורה"? כי בדיסק יש גם חיסרון, כמו תמיד באוספים, והוא שהאריות מנותקות מהקשרן הסיפורי והדרמטי. מה לעשות, אי אפשר להרוויח הכל. אבל למי שרוצה לראות על מה המהומה בהקשר לאופרות של ויואלדי, וגם לא להוציא על זה יותר מדי כסף, זוהי אופציה טובה.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: