דילוג לתוכן

מבצע הוזלות של NMC

9 באוקטובר 2005

פורסם ב"גלובס", 9.10.2005

 

מוצרט- רביעיות. רביעיית מוזאיק. 5 דיסקים "אסטרה". יבוא: NMC.


חברת NMC הכריזה כעת על מבצע הוזלות, בו נכללות כל ההקלטות של שלושה מחשובי השמות באסכולת הביצוע התקופתי: רביעיית "מוזאיק", הכנר/מנצח פאביו ביונדי, והצ'מבליסט/מנצח רינלדו אלסנדריני. במסגרת המבצע ימכרו כל הדיסקים של השלושה בהנחה של 25 אחוזים.

מבצע זה מאפשר לשים כעת יד, ובזול יחסית, על כמה הקלטות מופת שיצאו החל מתחילת שנות התשעים. נתחיל מ"מוזאיק". רביעיה זו, המנגנת בכלי תקופה, נחשבת עד היום לאחת הרביעיות המובילות בכל הנוגע לביצועי מוסיקה מהתקופה הקלאסית, קרי היידן, מוצרט ובטהובן.

אלבום בולט במיוחד של "מוזאיק" הוא זה המציג רביעיות של מוצרט. האלבום מחזיק חמישה דיסקים, ומופיעים בו שלושה מחזורי רביעיות. שיא האלבום הוא עם שש הרביעיות שהקדיש מוצרט להיידן, ביניהן אפשר למצוא את רביעיית "הדיסוננסים" (זו עם הפתיחה הדיסוננטית, המקדימה את זמנה ביותר ממאה שנה), ואת רביעיית "הציד". עוד באלבום יש את הרביעיות ה"פרוסיות" ואת רביעיית "הופמייסטר", שגם אותן אוהבי מוסיקה קאמרית מכירים היטב.

ההקלטות המופיעות כאן נעשו במקור בין השנים 1991- 2001, ומשקפות היטב את אופיה של רביעיית "מוזאיק": ביצוע אנין, גמיש וצלול, שהשימוש בכלי תקופה נותן לו צבע מובחן ויחודי. הדגש שלהם הוא על פרשנות קלאסיציסטית אותנטית, והתוצאה לכן הרבה יותר "קלאסית" מאשר רומנטית (כלומר, יותר אנינה וקלה ופחות סוערת או עשירת צליל). אגב, זו גם הסיבה שאני אוהב אותם בהיידן ומוצרט יותר מאשר בבטהובן, שאופיו רומנטי יותר. לסיכום: אלבום חשוב לאוהבי מוסיקה קאמרית בגישה תקופתית, ובהחלט לא למי שאוהב צליל מיתרים עשיר ומרוח.

היידן- רביעיות אופוס 76. 2 דיסקים "אסטרה". רביעיית מוזאיק.
בגדול זהו אותו סיפור, רק עם היידן. חברי "מוזאיק" הקליטו לא פחות מששה אלבומים עם רביעיות של היידן, חלקם כפולים. האלבום עם הרביעיות אופוס 76 יכול להיות התחלה טובה פשוט בגלל הרפרטואר המבוצע בו, הכולל שתי רביעיות חשובות: "הקווינטות" ו"זריחת השמש". הפרק הראשון של רביעיית "הקווינטות", הנפתח במהלך של שתי קווינטות עוקבות, יפה במיוחד. חברי "מוזאיק" מגלים כאן שגם נגנים בכלי תקופה יכולים להיות מנייריסטיים: הם בוחרים בפרשנות יחודית, עם אפקט מוגזם שמדמה עצירת נשימה בסוף משפט. נו, לפעמים צריך לחדש בכל מחיר. בכל מקרה, זהו מקרה פרטי שאינו מעיד על הכלל: יתר האלבום מתאפיין דווקא באנינות והגמישות הרגילים שלהם.

ויואלדי- ארבע העונות. תזמורת "אירופה גלאנטה". כנר ומנצח: פאביו ביונדי. דיסק "אופוס 111".

עם כל הכבוד למוצרט והיידן, הרי שאם הייתי צריך לבחור רק דיסק אחד במבצע של NMC היתה הבחירה נופלת דווקא על ויואלדי. מדובר כמובן בביצוע המופת של פאביו ביונדי מ- 1991 ל"ארבע העונות", אחת היצירות המוכרות והמבוצעות ביותר ברפרטואר. ביונדי משמש כאן בתפקיד כפול של כנר סולן ומנצח, ואיתו מנגנת תזמורתו הקבועה, "אירופה גלאנטה". כשיצא הדיסק הזה לפני 14 שנים הוא השאיר את עולם המוסיקה בהלם: ביונדי ממש הגדיר מחדש איך צריך לבצע את "ארבע העונות". ראשית, הביצוע הוא בכלי תקופה, עם הצליל החד והגמיש האופייני להם. שנית, הפרשנות מדהימה: תוססת ונועזת מבחינה ריתמית, ועשירה באפקטים ובדמיון. לאורך 12 פרקי היצירה ביונדי טומן למאזין אין-ספור הפתעות, בין במצלולים מיוחדים ובין בהחלטות טמפי או ארטיקולציה יוצאות דופן. היפה הוא שזה לא נשמע כאילו נעשה כדי "להכעיס", אלא מתוך הגיון פנימי מגובש שקל להתחבר אליו. מאז 1991 יצאו עוד לא מעט ביצועים "אותנטיים" ליצירה, אבל בהשוואות ביצועים ממשיך ביונדי להוביל בשיטתיות. אם עדיין אין לכם את הדיסק הנפלא הזה בספריה, זוהי ההזדמנות.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: