דילוג לתוכן

DVD חדשים- קלייבר, סינדרלה

13 בדצמבר 2005

פורסם ב"גלובס", 14.12.2005

 

קרלוס קלייבר מנצח על יצירות מאת בטהובן, מוצרט וברהמס. DVD "דויטשה גרמופון".

קרלוס קלייבר, שנפטר בשנה שעברה, נחשב למנצח הגדול ביותר במחצית השניה של המאה העשרים. מבחינה אישית הוא היה אדם אניגמטי, שהופיע לעיתים נדירות והשאיר מספר מועט מאד של הקלטות. מבחינה מקצועית, הוא היה תופעה פנטסטית: מנצח מהפנט, שבעת הניצוח כמעט לא מתעסק בהיבטים טכניים אלא מתמקד בהעברת הכריזמה המוסיקלית הנדירה שלו לתזמורת.

לביצועים המוקלטים הספורים של קלייבר יש מעמד מיתולוגי. ה- DVD הנסקר כאן הוא אחד האחרונים שבהם, ולטעמי גם המומלץ ביותר. זוהי הקלטה של קונצרט מ- 1996, בו הוא מנצח על תזמורת בוואריה המצוינת. בדיסק שלוש יצירות: הפתיחה "קוריאולן" של בטהובן, סימפוניה מס' 33 של מוצרט, והשיא – סימפוניה מס' 4 הכבירה של ברהמס.
קשה לחשוב על DVD מומלץ יותר לאוהבי מוסיקה סימפונית. לראות את קלייבר מנצח זו חוויה: התנועות המרחפות שלו, הבעות הפנים, הכריזמה המחשמלת, המסירות המוחלטת למוסיקה, העיניים המהפנטות- כל אלו מספקים חוויה ויזואלית וקולית מדהימה. פשוט מנצח אדיר. המפיקים ידעו גם בדיוק למה אתם קונים את הקלטת הזו, ומקפידים למקד את המצלמה בדמותו של קלייבר ופחות בנגנים. אם אתם אוהבים מוסיקה סימפונית, זהו DVD שאסור לכם להחמיץ.

למי שיש תקציב גדול יותר, כדאי לבדוק גם את המארז המלא שהוציאה "דויטשה גרמופון" אחרי מותו תחת הכותרת "קלייבר- האגדה". המארז כולל 5 DVD, בהם יש (בנוסף לזה הנסקר כאן) גם מוסיקה מאת יוהאן שטראוס ויצירות נוספות מאת בטהובן. בנוסף לתזמורת בוואריה, אפשר לשמוע שם גם את הפילהרמונית של וינה ואת הקונצרטחבאו מאמסטרדם. מומלץ זה אנדרסטיימנט.

רוסיני- לה צ'נרנטולה (סינדרלה). מנצח: קלאודיו אבאדו. DVD "דויטשה גרמופון".

קצת קשה לדבר על הפקת אופרה במונחים של "מדליק", אבל במקרה הזה זה די מתבקש. קודם כל, בגלל היצירה עצמה: זוהי "לה צ'נרנטולה" (לכלוכית) של רוסיני, אופרה קלילה וחיננית המבוססת על אגדת סינדרלה המפורסמת. שנית, ההפקה: זוהי לא הפקת אופרה רגילה, אלא מעין סרט מושר שביים הצרפתי המפורסם ז'אן-פייר פונל (Ponnelle). מכיוון שמדובר בסרט ולא בבמה סטטית, פונל יכול להרשות לעצמו גיוון גדול של תפאורה, העמדות ובימוי, והתוצאה עשירה ומלאת חן ודמיון. שלישית, הביצוע: המנצח כאן הוא קלאודיו אבאדו, שמנצח על תזמורת ומקהלת תיאטרון לה סקאלה ממילאנו. הביצוע חי, מבריק ומהנה מאד, וכמו שניתן לצפות מאבאדו הזמרים הם מהשורה הראשונה. את תפקיד הבל-קנטו המקסים והנוגע ללב של "לכלוכית" שרה פרדריקה פון-שטאדה, שהיא שיבוץ מושלם: גם יפהפיה, גם בעלת הופעה ממיסה, וגם שרה נפלא. דון מגניפיקו (האבא החורג) הוא פאולו מונטרסולו, דון ראמירו הוא פרנצ'סקו אראיזה, וגם הזמרים האחרים מעולים.

אגב, יש לציין שבאופרה של רוסיני יש כמה שינויים לעומת סיפור סינדרלה המוכר: את אמה החורגת המרשעת של סינדרלה מחליף אב נלעג (דון מגניפיקו), במקום נעל הזכוכית יש באופרה צמיד, את הפיה הטובה מחליף המנטור של הנסיך, וכך הלאה. הסוף, בכל מקרה, נשאר טוב. הסרט נעשה במקור בשנת 1985, וכעת יצא בפורמט DVD באיכות מצוינת. הבעיה היחידה היא שפה ושם יש חוסר התאמה קל בין תנועות השפתיים לבין המוסיקה, מן הסתם כיוון שמדובר בטייקים שונים של משחק ושירה. בכל מקרה, זה לא מספיק מפריע כדי לפגום בהנאה. יופי של היכרות עם עולם האופרה גם למי שבדרך כלל לא סובל את הז'אנר.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: