דילוג לתוכן

הפסטיבלים הקטנים מכים את פסטיבל ישראל שוק על ירך

8 במאי 2006

פורסם ב"גלובס", 8.5.2006

שלושה פסטיבלים עומדים להתקיים בארץ בתקופה הקרובה: "פסטיבל ישראל" בירושלים, פסטיבל "פליציה בלומנטל" בת"א, ופסטיבל המוסיקה הווקאלית באבו-גוש. והנה, הפתעה: בכל הנוגע למוסיקה קלאסית, פסטיבלי "פליציה בלומנטל" ו"אבו גוש" הקטנים והאיכותיים מכים את עמיתם הירושלמי הגדול שוק על ירך.

פסטיבל ישראל מדשדש
התכנית הקלאסית ב"פסטיבל ישראל" ממשיכה את מסורת הדישדוש של השנים האחרונות, והשנה אין ולו קונצרט אחד שאפשר להגדירו כ"חובה". הוסיפו לכך את העובדה שהקונצרטים יתקיימו כולם בירושלים, וקבלו מצב עגום למדי.
את התכנית פותחת התזמורת הפילהרמונית בניצוחו של יואל לוי, אחד המנצחים הפחות מלהיבים שמופיעים איתה בשנים האחרונות (27.5, בנייני האומה). ההרכב החו"לי היחיד שמגיע לפסטיבל הוא ה"טאליס סקולארס" הבריטי, הרכב קולי ותיק המתמחה בשירה ללא ליווי כלי. הבעיה היחידה עם החבר'ה האלו הוא הרפרטואר שלהם- מוסיקת רנסאנס של ג'ון טאוורנר (Taverner) ומקבילו המודרני ג'ון טאוונר (Tavener). המוסיקה של מלחין הרנסנס היא בעלת אופי מונוטוני למדי, וזו של בן-זמננו לטעמי סתם לא מוצלחת (29.5, אולם הנרי קראון).

הסולן המעניין ביותר שמגיע לפסטיבל הוא הצ'לן ההולנדי הנפלא פיטר ויספלוויי (Wispelwey), מחשובי הצ'לנים של הדור הצעיר בעולם כיום. אלא שהפעם הבעיה היא בתכניות: בקונצרט אחד הוא יהיה רק משתתף אחד מרבים (סולן בקונצ'רטו הכפול של ברהמס), והקונצרט השני שלו דורש עצבי ברזל. למה ברזל? כי ויספלווי ינגן בו את שש הסוויטות לצ'לו סולו של באך, שהן אמנם יצירות מופת אבל האזנה להן ברצף היא משימה קשה מאד גם אם אלוהים עצמו יהיה הסולן (4.6, אולם הנרי קראון).

אז מה כן מסקרן? אולי הבכורה העולמית ל"מיסה זפוטק" מדרום אמריקה, בביצוע אנסמבל "פניקס" הישראלי. אינני מכיר את היצירה, אבל המוסיקה נראית מעניינת והמבצעים טובים (10.6, אולם ימק"א). בפסטיבל יש כמובן גם תכניות קלאסיות נוספות, חלקן יפות, אולם הן מציגות אומנים מקומיים המופיעים כאן באופן קבוע ולא נדרשת עבורם מסגרת פסטיבלית מיוחדת. התכנית השנה זועקת שני דברים: גם מעט תקציב, וגם מעט השראה לנצל אותו ביעילות.

פסטיבל פליציה בלומנטל- שמות חמים

פסטיבל "פליציה בלומנטל", לעומתו, מגלה הרבה יותר עידכון והשראה. הפסטיבל יתקיים בין ה-22 -27 במאי במוזיאון ת"א, ומציג שניים מהשמות החמים ביותר בעולם המוסיקה המוקדמת. הראשון- אנסמבל ארפג'יאטה המעולה, בהדרכת כריסטינה פלוהר, שיגיש שני קונצרטים של מוסיקה מוקדמת (23 ו-24 במאי). בקונצרט השני ישתתף "שם חם" נוסף- זמר הקונטרה-טנור הצרפתי הפנטסטי פיליפ ירוסקי.

פיליפ ירוסקי

קונצרט מעניין נוסף בפסטיבל יציג בכורה ישראלית לרקוויאם מאת מיכאל היידן, אחיו של יוזף המפורסם. הרקוויאם הזה היווה השראה ברורה לרקוויאם של מוצרט, ובשניים יש קטעים דומים מאד. הקונצרט יציג את מקהלת "ווצ'ס מוזיקלס" (Voces Musicales) מאסטוניה, בניצוחו של הישראלי ישי שטקלר. עוד תבוצע בו חמישיית הפסנתר ק. 452 של מוצרט (27.5).

אבו גוש- לא רק חומוס

גם פסטיבל אבו-גוש למוסיקה ווקאלית מפתיע השנה לטובה, ומציג שורה ארוכה של תכניות ברמה בינלאומית. אחרי שבשנים האחרונות הרגיל אותנו הפסטיבל לדיאטה של מקהלות מקומיות ולרפרטואר שחוק, בחג השבועות הקרוב הוא יוצר היצע מסחרר ממש. הפסטיבל יתקיים בין ה-1 ל-3 ביוני ויכלול 15 קונצרטים, מתוכם לא פחות מתשעה מומלצים. אם בשנים האחרונות היה צריך לבחור בפסטיבל בקושי קונצרט-שניים כדי להצדיק את החומוס באבו-גוש, הרי שהפעם מומלץ ברצינות לקחת שם איזה צימר ולהזריק לווריד מוסיקה ווקאלית בכמויות.
המנהלת המוסיקלית של הפסטיבל הפעם היא חנה מנש, שפרשה לא מזמן מניהול הקמראטה ירושלים. עבודתה רבת השנים וקשריה בתחום המוסיקה המוקדמת ניכרים היטב בבניית התכנית, הן מבחינת הרפרטואר והן מבחינת בחירת המבצעים. כך יש השנה יש בפסטיבל דגש חזק על מוסיקה מוקדמת, ורשימה ארוכה של מבצעים מומחים לביצועים תקופתיים.
ההרכב הבולט ביותר השנה הוא האנסמבל הווקאלי הבריטי "אי פאג'וליני", שהופיע בעבר בפסטיבל ישראל וזכה לביקורות נלהבות. האנסמבל יבצע באבו-גוש שתי תכניות: בראשונה פסיפס של יצירות מסוף ימי הביניים ועד המאה העשרים (1.6), ובשניה – מוסיקת קודש וחול מאת מונטוורדי, אחד המלחינים בו מתמחה ההרכב (2.6). שתי התכניות מומלצות מאד.
אורח גדול נוסף מחו"ל הוא הקונטרה-טנור הקנדי דניאל טיילור, שיופיע בשני קונצרטים. ב-2.6 הוא יופיע בתכנית עם ליווי עשיר של נגנים בכלי תקופה, ברפרטואר יפהפה הכולל את ויואלדי, שיץ ודאולנד. יום אחר כך, במוצ"ש, הוא יופיע לצד שני אורחים נוספים: זמרת הסופרן הקנדית הנהדרת לינדה פרילו (Perillo), ובעלה האנגלי וולטר רייטר (Reiter). רייטר ינצח על תזמורת הבארוק מירושלים, המנגנת בכלי תקופה. תזמורת זו הוכיחה לא פעם, שכאשר ניצב מולה מנצח גדול היא מסוגלת לחולל נפלאות; רייטר הוא מומחה עולמי במוסיקת בארוק, כך שהביצוע מעורר ציפיות גבוהות מאד. פרילו ורייטר יופיעו גם בתכנית נוספת, אינטימית, בה יצטרף לשירה ולכינור רק צ'מבלו (1.6).

לינדה פרילו

בנוסף לאורחים, יש בפסטיבל השנה גם תכניות מרתקות של אומנים מקומיים. מסקרן במיוחד קונצרט של אנסמבל "קווינאד", המוקדש ליצירות שחוברו באירופה לכבוד מאריה הקדושה בין המאות ה-12- 14 (2.6). את זמרת הסופרן של ההרכב, איילה סיקרון, אפשר יהיה לשמוע גם למחרת (3.6), בליווי הרכב קאמרי של טובי המבצעים המקומיים.
קונצרט נוסף של מבצעים ישראלים מעולים יתקיים בשבת (3.6), עם מוסיקה מהרנסנס והבארוק האיטלקי. בין המבצעים בולטת זמרת הסופרן המקסימה יעלה אביטל.
בנוסף לדגש החזק על מוסיקה מוקדמת של מבצעים בכלי תקופה, יופיעו בפסטיבל השנה גם המקהלות המקומיות הקבועות בתכניות בעלות נפח גדול יותר, שיתקיימו כולן בכנסיית "קריית יערים" הגדולה.
לסיכום: אחרי מספר שנים שחונות, אבו-גוש חוזר לאיכות של פסטיבל בינלאומי. אם תצליח חנה מנש להביא בעתיד גם שמות גדולים נוספים שהופיעו עם הקמראטה בשנים האחרונות, אין ספק שפסטיבל אבו-גוש הולך לקראת מתיחת פנים רצינית מאד.

One Comment
 1. אביב permalink

  ב 31 במאי, בשעה 21:00, תעלה ההצגה "אדם זבי דם"
  במסגרת "הזירה" בפסטיבל ישראל שבירושלים – רחבת הנרי קראון שליד תיאטרון ירושלים.
  מחזה בלי מילים המתאר את סיפורה של משפחה שכולה במסעה אל עומק האבל.
  ההצגה, שמשתתפים בה שלושה שחקנים ורקדן אחד, היא מעין פנטזיה סוריאליסטית-מקאברית המורכבת מסגנונות תנועה שונים.
  יוצר ובמאי: ירון קרבל
  מבצעים יוצרים: מאיה גסנר, דורון חניה, לאו גורביץ’ ואופיר דגן .
  הראו חלק מן ההצגה באולם כליפה והיא ריגשה אותי באופן מיוחד, וכמעט כול מי שהיה באולם הזיל דמעה.
  בואו לעודד תיאטרון של יוצרים בתחילת דרכם, במחיר סמלי של 30 שקלים לכרטיס אחד (מחיר הכרטיס הוא לשני מופעים שאורכם הכולל כשעה וחצי)
  הזמנות בטלפון: 1-700-70-20-55
  לינק לאתר הפסטיבל:
  http://www.israel-festival.org. .il/final_heb.asp?ID=1019

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: