דילוג לתוכן

על הביטול של דניאל אורן

2 בינואר 2007

פורסם ב"גלובס", 2.1.2007

בשבועות האחרונים מלאים העיתונים (כולל 'גלובס') במודעות פרסומת לפרויקט הגדול הבא של הפילהרמונית- האופרה 'לה בוהם' של פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן. אלא ששלשום (א') התבשרה הנהלת התזמורת שאורן חלה וביטל את השתתפותו. ביטול עקב מחלה מקובל מאד בעולם הניצוח, אבל הפעם לא זה הסיפור. "מסתבר שאורן חולה רק עבור ישראל", אומר אבי שושני, מנכ"ל התזמורת. "בתאריכים בהם היה אמור להופיע עם הפילהרמונית הוא משובץ לנצח במינכן, ולאחר מכן באיים הקנריים". תרגיל דומה, כזכור, עשה אורן לאופרה הישראלית ב- 2004, כשבעת שהיה "חולה" התברר שבעצם ניצח בפאריז. "אורן לא מגיב לנו", אמר שושני הבוקר (ג'). "הוא לא עונה לטלפונים ולא מגיב למיילים. ביקשתי ממנו אישורים רפואיים כדי שנוכל להגן על שמו הטוב. אם הוא חולה, שיספק אישור רפואי. זה נוהל מקובל. זה גם מה שקרה עם אחת הזמרות שהיו אמורות להשתתף בהפקה, שחלתה וביטלה".
נכון להבוקר (ג') שושני מוסר כי התברר שאורן באמת ינצח הערב במינכן, מה שמוכיח שאכן שיקר לגבי מחלתו.
אז מה, אתם הולכים לתבוע?
"יש לנו חוזה חתום עם אורן ותיאורטית אנחנו יכולים לתבוע. ואז מה? זה יגרר שנים בבתי משפט ולא יצא לנו מזה כלום. הדבר שיחיד שאפשר לעשות זה להחליט שיותר אנחנו לא רוצים לעבוד איתו".
בינתיים, יתכן שמכל הבלגן דווקא יצא דבר טוב: במקומו של אורן ינצח עוזרו, ג'נקרלו ביזאנטי. מדובר במנצח איטלקי צעיר, שאורן עצמו המליץ עליו וכבר נמצא בארץ לחזרות עם התזמורת. התגובות עד כה על עבודתו של ביזאנטי מצוינות, ובתזמורת כבר מדברים על כוכב חדש. לצערי, לא ראיתי את ביזנטי בפעולה ולכן אינני יכול בשלב זה להביע דעה אם כדאי לבוא לשמוע אותו ב'לה בוהם' או לא. נדע יותר אחרי הבכורה.
את תגובת דניאל אורן לא ניתן היה להשיג.
האופרה 'לה בוהם' מאת פוצ'יני תעלה בביצוע קונצרטי בפילהרמונית בת"א ובחיפה בין ה- 5 ל- 10 בינואר.

6 תגובות
 1. רומן permalink

  שני הצדדים צריכים למצוא את נוסחת הפשרה שתאפשר לפילהרמונית לשמור על כבודה ולאורן – לחזור ולנצח כאן.
  למיטב ידיעתי לאופרה הישראלית אורן לא חזר.

  זו לא חוכמה לרוץ לתקשורת כמו שעשה שושני
  היה יכול לתת צ'אנס לירידה הדדית מהעץ ללא פגיעה להמשך – בסה"כ די מבזה לספר בתקשורת שאורן נדרש "להביאר פתק מהרופא".

 2. מרים permalink

  הוא לא עונה להם לטלפונים ולמייל והקונצרטים מתקיימים השבוע. עושה רושם שאורן לא ממש רוצה לרדת מהעץ. ומכיוון שדי ברור שהוא משקר להם במצח נחושה טוב שהדבר יפורסם – גם בתור הסבר למנויי התזמורת וגם כחומר למחשבה לגופים מוסיקליים אחרים.

 3. רומן permalink

  מרים,

  אין לנו כ"כ הרבה מנצחי אופרה ישראלים חשובים.
  ברנבוים אחרי המינוי שלו בלה סקאלה בטח לא יהיה מסוגל להגיע לכאן יותר מדי, טוב שהספקנו לראות אותו ב- 3 קונצרטים בחגיגות השבעים.
  (העונה הוא עוד לא ממש מנצח במילנו יותר מדי)
  ישראלים אחרים מבריקים באופרה אין כ"כ

  לקונצרטים בינואר כבר יש מחליף ראוי והחזרות בעיצומן, כך שמהשניה שהוא ביטל זה כבר לא רלוונטי "לשכנע" אותו להגיע.

  אני מדבר אך ורק על העתיד: אני מזכיר לך שלפילהרמונית יהיו עוד 2 עונות לא במשכנה, שבהן הרבה מנויים יבטלו וחשוב במיוחד לשמור על התכנית אטרקטיבית.

  אורן הוא קודם כל אמן ובתור כזה יהיו לו הרבה "שטויות" בראש. אני מזכיר לכם את המבטלים הגדולים קרלוס קלייבר אוטו קלמפרר וכו'.

  אני מקווה מאוד שתימצא הנוסחה שתאפשר את חזרתו של אורן בהמשך.

 4. רומן permalink

  שלום.

  האם אוכל לקבל מישהו המלצה אודות מי זמרת הסופרנו בתפקיד הראשי המומלצת (יהיו שתיים שיחלקו ביניהן את ההופעות – סוזנה ברנקיני ושרה גאלי).

  תודה

 5. שירה permalink

  מעולם לא עבדתי עם דניאל אורן, ואני מתארת לעצמי שעבודה איתו היא חוויה. אבל העבודה עם ביזנטי היא הנאה צרופה. הוא עובד ברצינות ויודע בדיוק מה הוא רוצה, אבל עושה הכל באווירה טובה ומחויכת. כבר יצא לי לשיר
  במקהלת הילדים) כמה פעמים עם הפילהרמונית, וזו הפעם הראשונה שמנצח עובד איתנו ברצינות.
  בקיצור- מי צריך את דניאל אורן?

 6. שירה permalink

  לפי דעתי- שרה גאלי. יש משהו יותר חינני בשירה שלה. אבל גם למימי השניה לא חסר…

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: