דילוג לתוכן

ביקורת קונצרט: לאנג לאנג בפילהרמונית

11 במרץ 2007

פורסם ב"גלובס", 11.3.2007

קצת קשה להגדיר במילים את הקסם של לאנג לאנג, הצעיר הסיני (24) שמשגע את עולם המוזיקה הקלאסית כבר ארבע שנים. זה מתחיל בטכניקה מסחררת, שהמילה "וירטואוזיות" קטנה עליה. אבל מעבר לטכניקה יש לו גם איזו מוזיקליות פנימית מדהימה, שעוברת גם במוזיקה וגם בשפת הגוף. היא באה לידי ביטוי במחוות קטנות, עדינות, שהופכות את הביצועים שלו לחוויה חד-פעמית. בעידן בו המילה "מרגש" זוכה לשימוש יתר, לאנג לאנג מחזיר לה את הכבוד האבוד. פשוט פסנתרן ענק.

כך היה גם במוצ"ש האחרון, בו ניגן לאנג את הקונצ'רטו הראשון לפסנתר של ברהמס. זו יצירה כבירה, שבעיני הפרק הראשון שלה הוא מבחן-על למנצח ולסולן. בביצוע טוב, הפרק הזה אמור לתפוס אותך בגרון, ולא לתת לך לנשום מההתחלה ועד הסוף. מהטה ולאנג עברו את המבחן בהצטיינות יתרה. השליטה הטכנית שלהם כל כך מושלמת, עד שאפשר היה להשתחרר לגמרי מהעניין הטכני ולהתמסר למוזיקה. לאנג סיפק פה כמעט חוויה דתית, ומהטה ליווה (בע"פ, כדרכו) בדייקנות ובלהט. מי ששקע לתוך המוסיקה יכול היה לחוות פה רגעי התעלות אמיתיים.

לקינוח נתן לאנג שני הדרנים. השני היה אחד מהקטעים הסיניים אותם הקליט בדיסק "שירי דרקון", שנסקר כאן לאחרונה. בעיני זהו שמאלץ מתקתק וחסר עומק, אבל ההגשה האישית של לאנג (השהיות צליל, עיניים רומנטיות נישאות לחלל וכדומה) זיכתה אותו בתשואות יוצאות דופן. נו, למה לא.

על מנת לשמור את האטרקציה המרכזית (לאנג) לסוף, נוגנה היצירה התזמורתית בחלק הראשון. הפעם זו היתה יצירתו של ריכרד שטראוס "כה אמר זרטוסטרא", שבעיני אינה נמנית על שיאי הרפרטואר. היא זכתה לביצוע צבעוני ועשיר תחת ידיו האמונות של מהטה (שגם כאן ניצח בע"פ), אבל נדמה שאפילו לו היה ברור שהקהל שגדש את האולם בא בעיקר בגלל לאנג לאנג. היפוך הסדר התגלה כסידור מצוין, כיוון שלאנג שלח את הקהל הביתה מרוצה עד הגג.

לאנג לאנג בפילהרמונית. מנצח: זובין מהטה. היכל התרבות, 10.3.

One Comment
  1. הילה permalink

    הייתי ביום שבת בקונצרט- ואין לי מילים בכלל לתאר את הנגינה של לאנג! הוא פשוט ענק! המוסיקליות שלו והטכניקה הבלתי נתפסת….וואווו…לא פעם ראשונה שאני שומעת אותו וכל פעם הוא מדהים אותי מחדש…הוא ממש סוחף אותך בנגינה שלו לתוך עולם הרגש ומשאיר אותך נפעם מהביצועים הטכניים הכמעט בלתי אנושיים!

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: