דילוג לתוכן

ביקורת אופרה: "פלסטף" באופרה הישראלית

22 במרץ 2007

פורסם ב"גלובס", 25.3.2007

"פלסטף" של ורדי עולה באופרה הישראלית בימים אלו עם בית האופרה "קירוב" מסנט פטרסבורג, שהגיע לארץ על סולניו, מקהלתו ותזמורתו. הצגת הבכורה לוותה בדרמה- מחלתו של המנצח ואלרי גרגייב (שפעת) הביאה לדוכן המנצחים באופרה את אשר פיש, מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית. פיש נמצא בארץ לרגל ההכנות לאופרה "אריאדנה בנקסוס", והוזעק ברגע האחרון למלא מקום. קשה להאמין, אבל הדרמה הזו כלל לא ניכרה בביצוע. פיש הרים ביצוע מעולה- עם זמרים רוסיים שהוא לא מכיר, עם חזרה אחת בקושי, ועם הפקה שכלל לא עבד עליה. מדהים.

ההפקה הנוכחית ל"פלסטף" אינה נקיה מבעיות, אבל בסך הכל היא ברמה גבוהה מאד. כל המבצעים שייכים לבית האופרה "קירוב", ומצער להודות שרמתם הממוצעת גבוהה מזו של ההרכבים הרגילים המופיעים כאן. בעיקר אמורים הדברים במקהלה המעולה, שיחסית למקהלת הבית המקומית רמתה מעוררת קינאה. חבל רק שתפקיד המקהלה ב"פלסטף" שולי כל כך. התזמורת והמקהלה נשמעו מבריקות, מלאות צבע ומדויקות, והעובדה שהופיעו תחת מנצח לא מוכר רק מחזקת את ההערכה כלפיהם.

הבימוי בהפקה הנוכחית מודרני, אך נגיש למדי וללא התחכמויות מיותרות. "פלסטף" היא בסופו של דבר אופרה קומית, וחברי ה"קירוב" הצליחו להעביר את מצב הרוח המרומם שלה כמעט לכל האורך. המערכה השניה מלאת האור הייתה המהנה ביותר, והשלישית אפלה יחסית וזורמת פחות. רמת הסולנים גבוהה מאד, במיוחד אלו בתפקידי פלסטף, פורד, גברת קוויקלי וננטה (כולם שייכים לבית האופרה "קירוב" כך ששמותיהם לא אומרים פה הרבה). הבעיה היחידה היתה בדיקציה של חלק מהסולנים, שבאה לידי ביטוי במבטא רוסי קל בעת השירה (האופרה היא באיטלקית). זוהי בעיה מוכרת אצל זמרים רוסים, ומעניין שאפילו זמרים בקליבר כזה לא הצליחו להתגבר עליה.

לסיכום: הפקה ברמה מוסיקלית מרשימה, ויש להניח שההתלהבות עוד תגבר כאשר גרגייב יקח את השרביט בהצגות של סוף השבוע.
'פלסטף' מאת ורדי עם בית האופרה 'קירוב'. האופרה הישראלית החדשה. 21.3.

One Comment
  1. ואיזו הופעה זו היתה!
    ללקק את האצבעות. לשמחתי, למרות שרוב מבקרינו הפרובינציאליים ניסו לקטול, מדובר בהפקה קלילה, מצחיקה ושנונה. ממש ראו על צוות השחקנים (אכן, שחקנים ברובם ולא רק זמרים) כמה שהם נהנים.
    הבימוי היה נועז ומלא בדיחות (ברווז הגומי של פלסטף, כניסתם של אנשיו של פורד כגנגסטרים וכו').
    ומעל כולם – אנסטסיה קלגינה, בתפקיד ננטה גנבה את ההצגה. חמודה, יפה וקלילה ועם קול שהתאים ללא מאמץ הן לקלילות בהתחלה והן לשיר מלכת הפיות בסיום.
    תענוג.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: