דילוג לתוכן

התזמורת הסימפונית ירושלים בסכנת סגירה

13 ביוני 2007

האם התזמורת הסימפונית ירושלים בסכנת סגירה? לפני מספר ימים קיבל יו"ר ועד עובדי התזמורת מכתב מיו"ר הנהלת רשות השידור, לפיו החל מחודש זה תקוצץ תמיכת רשות השידור בתזמורת ב-60%- כלומר, ירידת התמיכה מ-11 מליון שקלים ל- 5 מליון שקלים בשנה.

לדברי מנכ"ל התזמורת, יוסי טל-גן, משמעות ההודעה היא סגירה מיידית של התזמורת. "ההצהרה על הסגירה אינה איום ואינה ספין תקשורתי, אלא עובדה", אמר טל-גן אמש. "אין לנו שום דרך למצוא מימון אלטרנטיבי מהיום להיום. אם לא ימצא פתרון למשבר, נסיים את העונה וזה יהיה השכר האחרון שהנגנים יקבלו. אין לנו שום אפשרות להחזיק שמונים נגנים ללא תמיכת הרשות".

התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור אמורה לציין בשנה הבאה 70 שנה להקמתה. התזמורת נמצאת בארבע השנים האחרונות בתהליך הבראה, במסגרתו ויתרו נגני התזמורת מרצונם על 20% משכרם. לטענת ראשי התזמורת, הקיצוץ הצפוי מקומם במיוחד לאחר שקיבלו על עצמם ויתור כספי במסגרת תהליך ההתייעלות.

לדברי הנהלת התזמורת, החליטה ועדת הביקורת של הכנסת לפני כחודש וחצי כי אסור לרשות השידור לעשות צעדים חד צדדיים לגבי התזמורת ללא אישור הממשלה וידיעת מבקר המדינה, אך הרשות התעלמה מהחלטות אלה ושלחה את המכתב המודיע על הקיצוץ. לדבריהם, "יוזמי הסגירה יזכרו לשנים רבות כאנשי ציבור שפעלו בניגוד לכל אמות מידה מוסריות ותרבותיות, ובניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי".

תגובת לינדה בר, דוברת רשות השידור:
רשות השידור מימנה במשך שנים רבות כמעט את כל הוצאות התזמורת. מדובר בסכום מימון בסך 11 מליון ₪ לשנה מתוך 15 מליון ₪, שהם תקציב המימון הכולל של התזמורת.

רשות השידור מצויה היום במצב חירום וקרבה לחדלות פרעון, ולפיכך מצמצמת בכל ההוצאות האפשריות ובכלל זה הפסקת הפקות, צמצום שעות נוספות לעובדים וכדומה. לפיכך, אין באפשרותה של הרשות להמשיך במימון המלא של התזמורת.

למרות מצבה הקשה, רשות השידור אינה מפסיקה לחלוטין את מימון התזמורת אלא יוצאת בקריאה לשני הגופים האחרים המממנים את התזמורת להשתתף במימונה באופן שווה לרשות השידור, כלומר סכום המימון יחולק לשלוש ובסה"כ חמישה מליון ₪ לכל גוף מממן.

רשות השידור מכירה ומוקירה בערכה החשוב של התזמורת, אך בשעתה הקשה זו אינה יכולה להמשיך במימון המלא, ודאי לא בזמן שישנן עוד שתי שותפות החזקות מבחינה כלכלית בהרבה מרשות השידור, שיוכלו לסייע לתזמורת באופן שווה.
.

3 תגובות
 1. עמית permalink

  איך מקיימים תזמורת מבחינה כלכלית…ברור שצריכים תמיכה מארגונים גדולים – השאלה היא איך אפשר לנהל את התזמורת כך שתנודות כלכליות באותן ארגונים לא ישפיעו על התזמורת עצמה….

  בהקשר הזה – אני מטיל את האחריות המלאה לנפילת התזמורת, אם תיפול, על הנהלתה. יצירת תלות כזו גדולה בתנודות של ארגון אחר זו פשלה ארגונית וניהולית.
  אז נכון, אפשר להתבכיין "לקחו לי" "לא נתנו מה שהבטיחו"… ועובדתית זה אפילו נכון. אבל מנהל טוב מארגן כך שלא יצטרך להתבכיין.

  ואולי מעז יצא מתוק. שתיסגר התזמורת שכבר גוססת (כלכלית ומוסיקלית) כבר כל כך הרבה זמן. יצאו נגנים חופשיים לשוק, ויחפשו להם דרך להתארדן מחדש. ואולי הם ישכילו למצוא הנהלה טובה ולא עסקנים. אנשים שמבינים לא רק בתרבות כמו יוסי טלגן אלא גם ובעיקר מבינים בניהול גופים מורכבים כאלה (שהכנסותיהם לעולם יקנו מהוצאותיהם, ושתמיד יהיו תלויים בתמיכה של גופים שונים).

 2. חגית permalink

  כדאי לבדוק כמה מנויים יש באמת לתזמורת, לדעתי משהו כמו 400 איש בכסף של התמיכה אפשר לשלוח כל אחד מהם לשנה בניו יורק כולל מנוי לתזמורת הפילהרמונית של ניו יורק.

 3. נאור permalink

  לא יותר חשוב שכמה מאות טכנאי טלוויזיה שבאים כל בוקר לשתות קפה ברוממה (כי הפקות לא בדיוק עושים שם) יקבלו משכורות שמנות ותנאים בלתי נתפסים? כלומר, מה אתה בעצם מציע? שניאבק בוועדי העובדים המסואבים של כל המובטלים-הסמויים ברשות השידור? עזוב, אין סיכוי. למי יש את האנרגיה. יותר עדיף לסגור תזמורת. לא ככה? ואם לא יספיק אז היי, תמיד אפשר לסגור את קול המוסיקה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: