דילוג לתוכן

ספר חדש של האוניברסיטה הפתוחה על אופרה

15 ביולי 2007

היצע הספרים שיש בעברית על מוזיקה עלוב למדי. יש כמה ספרים מתורגמים, עוד כמה ספרים מיושנים שנכתבו בעברית, ופחות או יותר זהו. על הרקע הזה בולט המאמץ של אנשי האוניברסיטה הפתוחה להוציא לאור ספרים נוספים, שמופנים לקהל לא מקצועי וכתובים בשפה ברורה ועכשווית.

בימים אלו יצא הספר הראשון בסדרה חדשה של האוניברסיטה הפתוחה, שמוקדשת לאופרה. הסדרה אמורה לכלול דיון מקיף באחת עשרה אופרות, השייכות לתקופות שונות וסגנונות שונים. הספר הראשון כולל שני נושאים: האופרה "אבירות כפרית" מאת מסקאני, ודיון בהולדת האופרה דרך ניתוח האופרות החשובות של מונטוורדי. האופרות מנותחות הן מבחינה מוזיקלית והן מבחינה הסטורית ותרבותית, במטרה להציג אותן באופן מקיף ככל האפשר. בין היתר, מציע הספר גם תרגום שיטתי שלהן לעברית.

מחברי הספר הם רון ויידברג, עידו אברבאיה ובנימין פרל מהאו"פ. שלושתם בעלי ניסיון כתיבה עשיר על מוזיקה, וגם כאן מדובר בכתיבה נהירה ושוטפת שמופנה לחובבים שאינם מוזיקאים. הספר מלווה באלבום דיסקים, עם הקלטות של הקטעים המוזיקליים הנזכרים בספר- הן של קטעים מתוך אופרות והן של יצירות נוספות המוזכרות במהלך הדיון. כמקובל בספרי האו"פ, ההקלטות מסודרות בצורה שיטתית על פי התקדמות ספר הקורס, ויש להאזין להן במהלך קריאתו.

הספר אינו דורש קריאת תווים, ומהווה ספר עיון ברמה גבוהה מאד לאוהבי אופרה שאינם מוזיקאים מקצועיים.

From → כל מיני

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: