דילוג לתוכן

די.וי.די חדש- גרדינר מנצח על ברליוז בכלי תקופה

22 בפברואר 2008

ברליוז בכלי תקופה? כן, ועוד איך. הדי.וי.די הזה מציג שתי יצירות גדולות של ברליוז, ששתיהן מבוצעות בכלים אותנטיים: "הסימפוניה הפנטסטית" המפורסמת, וה"מיסה סולנל" (מיסה חגיגית) שהתגלתה מחדש רק בשנת 1992. על שתיהן מנצח ג'ון אליוט גרדינר הנפלא, עם "התזמורת המהפכנית והרומנטית". זוהי התזמורת הקבועה שלו לביצוע יצירות שחוברו בתקופה שאחרי שנת 1800 (כלומר בטהובן וצפונה), והיא מורכבת מכלים מקוריים מהתקופה או שיחזורים שלהם. לביצוע המיסה מצטרפים לגרדינר המקהלה הקבועה שלו ("מקהלת מונטוורדי") ושלושה סולנים מצוינים, שבראשם זמרת הסופרן דונה בראון והבריטון ז'יל קשמאיי.
ההקלטות המקוריות נעשו בתחילת שנות התשעים, והועלו כעת על DVD. "הסימפוניה הפנטסטית" צולמה ב- 1991 בקונסרבטוריון הישן של פאריז, באולם בו הושמעה לראשונה. הסימפוניה מבוצעת כאן בתיזמור המקורי שלה מ- 1830, עם מגוון כלים יחודיים מהתקופה. כלי התקופה יוצרים מצלול יוצא דופן שפשוט אי אפשר להשיג עם כלים מודרניים, מה גם שאלו כלים שמעניין מאד לראות ולא רק לשמוע. גם העמדת התזמורת מעניינת, שכן הבמה קטנה יחסית וחברי התזמורת מצטופפים בה בהתאם. ה"מיסה סולנל" הוקלטה בקתדרלת ווסמינסטר בלונדון בשנת 1993, וכאן כבר יש לכולם הרבה יותר מקום.
הביצוע של שתי היצירות, כפי שאפשר לצפות מגרדינר, מצוין. התזמורת שלו מאופיינת בצבע חד ומבריק, והמקהלה מעולה כתמיד. ועם זאת, יש גם הסתייגויות רציניות. ראשית, איכות הצילום לא בשמיים. מי שמצפה לצבע העשיר והחד של ההקלטות המודרניות עשוי להתאכזב. שנית, ה"מיסה סולנל" היא פשוט יצירה לא מוצלחת. מתוך 13 הפרקים שלה יש אולי שלושה יפים, והיתר נשמעים כמו תרגיל בקומפוזיציה שלא עלה יפה. גם פה עניין הציפיות משחק תפקיד: מי שמצפה ליצירת ענק יפהפייה כמו ה"רקוויאם" או ה"טה דאום" יופתע לרעה. לא פלא: ברליוז חיבר את המיסה הזו כשהיה רק בן עשרים, לאחר השנה הראשונה ללימודיו. את יתר היצירות שחיבר באותה תקופה השמיד, לאחר שהחליט שהן אינן ראויות לרמתו. כששומעים את המיסה הזו, אפשר להבין למה. יש כאן כאמור גם כמה קטעים יפים, אבל זה בהחלט לא ברליוז הגדול של שנותיו המאוחרות. הדי.וי.די הזה מומלץ בעיקר בזכות הביצוע המיוחד של ה"הסימפוניה הפנטסטית", וסביר שמעריצים מושבעים של ברליוז ימצאו עניין גם במיסה ולו רק בזכות הסיפור שמסביבה. אגב, הביצוע הזה של המיסה שודר לפני כמה שנים בערוץ שמונה, כך שאם אתם שוקלים לקנות את הדיוידי רק בגללה כדאי לנבור קודם בארכיון הקלטות שלכם כדי לוודא שלא הקלטתם אותה אז.

Berlioz Rediscovered. מנצח: ג'ון אליוט גרדינר. די.וי.די "דקה".

פורסם ב"גלובס", 21.2.2008

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: