דילוג לתוכן

ביקורת דיסק- סטאבאט מאטר של סנצ'ז עם קרלוס מנה

25 במרץ 2008

סביב הדיסק הזה יש באזז די רציני בזמן האחרון, ומסתבר שבצדק. זהו הדיסק הטרי ביותר של קרלוס מנה (Mena), קונטרה-טנור ספרדי צעיר (36) שמוכר היטב מהקלטות קודמות. מלווה אותו קונסורט ריצ'רקאר, ההרכב הקבוע איתו הוא משתף פעולה בשנים האחרונות. הדיסק מתמקד ביצירות שחוברו בחצר המלכותית בווינה במהלך המאה ה-17, תחת שלטונו של הקיסר ליאופולד הראשון. הקיסר אסר אז על פירסום היצירות שחוברו בחצרו, והן התגלו מחדש רק במהלך המאה העשרים כך שרובן מהווה מוזיקה מאד לא מוכרת.

שמו של הדיסק, "סטאבאט מאטר", נגזר מהיצירה הראשונה בו. זוהי הלחנה מהממת של מלחין בשם ג'ובאני פליפה סנצ'ז, משנת 1643, לטקסט הלטיני המפורסם המתאר את סבלה של מרים מול בנה הצלוב. המוזיקה יפהפיה וקורעת לב, בדיוק כפי שהטקסט דורש. הקטע קצר יחסית (12 וחצי דקות) ומשאיר מקום לעוד כמה אוצרות לא מוכרים.

הדיסק בנוי בצורה ידידותית במיוחד, שמשלבת בין קטעים קוליים דתיים לבין קטעים אינסטרומנטליים ששוברים קצת את אווירת ההוד והקדושה. בין הקטעים הקוליים אפשר למצוא את ה"אווה מאריה" של פוקס, מזמור של מלחין ונציאני בשם ציאני (Ziani) ועוד. הקטעים הכליים הם מפרי עטם של יוהאן-היינריך שמלצר ואנטוניו ברטאלי (Bertali), וכולם כתובים כסונטות בארוקיות לשלושה עד ששה קולות. יש פה אפילו קטע קולי שכתב הקיסר ליאופולד עצמו, שבכתב היד שלו צוין בפירוש כי אנטוניו ברטאלי ילווה אותו בכינור. התוצאה לא רעה אבל גם לא עמוסת השראה במיוחד, למרות הביצוע המעולה של מנה ומלוויו. בכל הנוגע לרמת מוכרות הרי ששמלצר ופוקס הם שני המלחינים היחידים בדיסק ששמם מוכר יחסית, וגם זה בעיקר לחובבים כבדים של מוזיקת בארוק. היתר, בעיקר ציאני, מהווים תגלית מפתיעה.

לגבי הביצוע: כמקובל בהרכבי בארוק, המנצח פיליפ פיירלו (Pierlot) לא רק מנפנף בידיו אלא גם מנגן (הוא אחד מגדולי נגני הויולה דה-גמבה שיש כיום בעולם). הוא מוביל את ההרכב לביצוע חם ומדויק, עם צליל עשיר שמנצל באופן אופטימלי את הצבע היחודי של כלי התקופה. מנה תורם את חלקו עם קול נעים, יציב וצלול, לא וירטואוזי מדי, מהסוג שאפשר לשמוע הרבה זמן בלי להתעייף. ההקלטה חמה ומאוזנת ואיכותה אופטימלית.

לסיכום: רפרטואר מגוון וברובו לא מוכר, ביצוע מושלם, ומוזיקה שחלקה הגדול מקסים. יופי של של דיסק לאוהבי מוזיקה מהבארוק.

סנצ'ז- סטאבאט מאטר. קרלוס מנה עם קונסורט ריצ'רקאר. מנצח: פיליפ פיירלו. דיסק "מירארה". ציון: 9.5. פורסם ב"גלובס", 25.3

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: