דילוג לתוכן

פרס ודיסק חדש למנצח שלו עד-אל

1 במאי 2008

שלו עד-אל

נגן הצ'מבלו והמנצח הישראלי שלו עד-אל (40) הוא חתן פרס פאש (Fasch) היוקרתי לשנת 2008. הפרס ניתן על שמו של המלחין יוהאן פרידריך פאש, מלחין גרמני בן תקופת הבארוק. זהו אחד הפרסים החשובים בתחום המוזיקה בגרמניה, והוא מוענק כל שלוש שנים על מפעל חיים לקידום המוסיקה המרכז-גרמנית. עד-אל הוא הלא-גרמני הראשון בהסטוריה שזוכה בו.

בהודעה לעיתונות נימקה ועדת הפרס את ההחלטה בתרומתו רבת השנים של עד-אל לביצוע יצירות לא ידועות של פאש ובני זמנו. עד-אל הקליט עד כה כחמישים דיסקים, שבחלקם ביצועי בכורה ליצירות של מלחינים כמו טלמאן, גראון ויוהן כריסטיאן באך. כמו כן ניצח על סדרת קונצרטים קבועה בפילהרמונית של האלה (Halle) וגם שם ביצע השמעות בכורה רבות. לפני מספר שנים העלה בניו-יורק את האורטוריה "אסתר" של הנדל בגירסא עברית מהמאה ה-18, ובשנת 2005 הפגיש לראשונה יותר מ-20 אלף יפנים עם קונצ'רטו לצ'מבלו של גאורג בנדה, בליווי סולנים מהפילהרמונית של ברלין.

במקביל להודעה על הזכיה, הגיע כעת לארץ דיסק של ההרכב "אקדמיה דניאל", שעד-אל הוא מנצחו ונגן הצ'מבלו שלו. הרכב זה הוקם לפני למעלה מעשור, ובמקור ניגנו בו בעיקר נגנים ישראלים שהתמחו בנגינת בארוק. במשך השנים התווספו אליו גם נגנים זרים, אבל ההרכב נשאר ישראלי ברובו. זה המצב גם בדיסק, בו מנגנים פרט לעד-אל גם חמישה נגנים ישראלים אחרים: תמי קראוס (חליל בארוק), עופר פרנקל (אבוב), ליליה סלבני ודפנה רביד (כינורות) ועמוס בועזסון (ויולה). לצד ההרכב הכלי שרים בדיסק שני זמרים מוכרים היטב בעולם המוזיקה המוקדמת: זמר הבאס קלאוס מרטנס (Mertens) וזמרת הסופרן דורותי מילדס (Mields).

דורותי מילדס

הדיסק כולל שלוש קנטטות של טלמאן, מחשובי המלחינים בתקופת הבארוק בגרמניה. טלמאן חיבר במהלך חייו אלפי קנטטות, שאיכותן משתנה למדי. לעיתים יש לו קטעים נפלאים, אבל חלק גדול מהמוזיקה שלו נשמע כאילו יצא מפס יצור תעשייתי וחסר השראה. למרבה הצער, לקטגוריה הזו נופל רובה של הקנטטה הראשונה בדיסק, שחוברה ב- 1751 לכבוד חנוכתה של כנסיה. זו מוזיקה פשטנית ולא מעניינת, שגם איכות הביצוע הגבוהה לא מצליחה להציל. אבל אז מגיעים לקנטטה השניה בדיסק, והתמונה משתנה. הקנטטה כתובה לסופרן, אבוב, שני כינורות ובאסו קונטינואו, ומציעה כמה קטעים של גאונות אמיתית. הקסם מתחיל ברצועה 13, אריית סופרן לירית ועוצרת נשימה ביופייה העוסקת בגעגועים לישו. האריה הזו חוזרת בווריאציות שונות גם אחר כך, ומציגה רמות של פיוט ועידון שמשתוות בקלות לאריות הגדולות של באך. גם בקנטטה האחרונה בדיסק יש לא מעט רגעים יפים, למרות שהיא אינה מגיעה לרמת הריגוש של קודמתה. היא מציגה דיאלוג בין הנשמה (זמרת הסופרן) לבין ישו (זמר הבאס), וכתובה לסופרן, באס, אבוב, מיתרים ובאסו-קונטינואו (חטיבת באס). הקטע הבולט בה במיוחד הוא הדואט המסיים (רצועה 26), בה מחליפים ישו והנשמה הצהרות אמונה ואהבה הדדיות. איכות הביצוע וההקלטה לאורך הדיסק כולו גבוהות מאד. הקהל הטבעי של ההפקה הזו הוא חובבים מושבעים של מוזיקת בארוק, אבל נראה לי שאף אוהב מוזיקה לא ישאר אדיש מול אריות הסופרן מלאות הרגש של הקנטטה השניה.

גיאורג פיליפ טלמאן- קנטטות. אקדמיה דניאל וסולנים. מנצח: שלו עד-אל. דיסק CPO.

פורסם ב"גלובס", 1.5.2008

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: