דילוג לתוכן

הקלטות חדשות: מנדלסון, אופנבאך, ביזה

9 במרץ 2009

פורסם ב"גלובס", 9.3.2009

העולם חוגג השנה את שנת מנדלסון, לכבוד מאתיים שנה להולדתו. מנדלסון אהוב ומבוצע בארץ במיוחד, ככל הנראה לא רק בגלל המוזיקה שלו אלא גם בזכות מוצאו היהודי. גם חברת "הליקון" הישראלית, המוציאה אוספים קלאסיים כבר שנים, יצאה כעת באוסף מחווה לכבוד שנת מנדלסון העולמית. האוסף מבוסס על קטעים מהיצירות הגדולות ביותר של המלחין, ופה ושם הוא מציע גם הפתעות פחות מוכרות. הקונצ'רטו האהוב לכינור מופיע כאן במלואו, בביצוע מעולה משנת 2003 עם הכנר רנו קפוסון והתזמורת הקאמרית "מהלר" בניצוח דניאל הרדינג. זו בחירה מפתיעה ומשמחת, לאור נטייתם של אנשי "הליקון" לשבץ באוספים שלהם ביצועים קלאסיים ותיקים ולעיתים מיושנים. אחרי הקונצ'רטו מופיע באוסף שלל קטעים נבחרים מיצירות חשובות אחרות של מנדלסון: מחזור הקטעים לפסנתר "שירים ללא מילים", יצירות קאמריות, הסימפוניות הגדולות, "חלום ליל קיץ", האורטוריות "אליהו" ו"פאולוס", השמיניה אופוס 20 ועוד. כרגיל ב"הליקון", הקטעים נלקחו מהקלטות של מוזיקאים מהשורה הראשונה בעולם: על המבצעים נמנים קלאודיו אבאדו, דניאל ברנבוים, קורט מאזור, בריגיטה פסבנדר, פרנס בריכן (המנצח על תזמורת כלי תקופה) ואחרים. לאוהבי מוזיקה ותיקים האוסף הזה לא יחדש הרבה, אבל למי שעושה צעדים ראשונים בתחום הקלאסי הוא מציע הרבה מוזיקה מלודית, יפה ונגישה. חבל רק שהפעם, בניגוד לאוספים קודמים, החוברת המצורפת לא כוללת שום הסברים על המלחין ויצירתו. אולי זה מסממני המיתון? לא נורא, את הכל אפשר ממילא למצוא בויקיפדיה.

המיטב של מנדלסון. דיסק אוסף כפול. "הליקון".

 

לאוהבי אופרטות כדאי לבדוק את ההפקה הזו- ממש טריה מהתנור- ל"עליצות פריזאית" של אופנבאך. היצירה הזו מוגדרת כ"אופרה בופה" (אופרה קומית), אך למעשה היא אופרטה לכל דבר. היא מתארת את החיים הפריזאיים במאה ה- 19 ברוח קלילה ומשועשעת, וכוללת גם את הריקודים הבלתי נמנעים עם הפונפונים והרגליים המתנופפות- אם כי בלבוש מודרני. ההקלטה החדשה היא של בית האופרה של ליון, והיא הוקלטה במהלך כמה הופעות בסוף דצמבר 2007. המבצעים ברובם אינם מפורסמים במיוחד, אך הם טובים מאד. הבימוי, כאמור, מודרני, וההפקה עמוסת צבע ויצירתיות. הבעיה העיקרית היא עם הרצ'יטטיבים (דיאלוגים מדוברים ללא מוזיקה), שלטעמי הם מייגעים למדי למי שלא מבין צרפתית. אבל בדיוק בשביל זה המציאו את כפתור "הרצועה הבאה" בשלט, ובעזרתו אפשר להתמקד רק בקטעי המוזיקה, השירה והריקודים שמציעים בידור חביב וצבעוני.

אופנבאך- "La vie parisienne". מנצח: סבסטיאן רולאנד. די.וי.די "וירג'ין".

 

די.וי.די חדש נוסף, הפעם של אופרה "רצינית", מגיע מחברת "דקה". זוהי הפקה חדשה של "כרמן" האהובה של ביזה, בהקלטה שצולמה באופרה המלכותית בקובנט גארדן בלונדון. ההפקה עלתה ב- 2007, ואיכות התמונה וההקלטה בהתאם. המנצח הוא אנטוניו פפאנו הנמרץ, וצוות הזמרים כולל שמות גדולים כמו אנה קתרינה אנטונאצ'י (כרמן), יונאס קאופמן (דון חוזה), אילדבראנדו ד'ארכאנג'לו המעולה (אסקאמיו) ונורה אמסלם (מיכאלה). התפאורה ריאליסטית וצבעונית, ומגיע לשיאה כשאסקאמיו הטוריאדור עולה על הבמה רכוב על סוס אמיתי. עיצוב התלבושות מצטיין במחשופים נדיבים של הבנות- אנטונאצ'י, בתפקיד כרמן, מרשימה במיוחד בהיבט הזה. הבימוי נוטה לכיוון הפיזי והסקסי וזה יופי, אבל לאופי השירה והמשחק של אנטונאצ'י פחות התחברתי מבחינה רגשית. יש זמרות יותר משכנעות בשוק לתפקיד הזה. מי שכן מעולים הם דווקא הבנים, קאופמן וד'ארכאנגלו. בקיצור, זו לא הפקה מושלמת, אבל יש בה הרבה ממה ליהנות.
ביזה- כרמן. מנצח: אנטוניו פפאנו. די.וי.די "דקה".

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: