דילוג לתוכן

סקירה משווה על חמשת הביצועים הצפויים בדצמבר ל"אורטוריית חג המולד" של באך

17 בנובמבר 2009

פורסם ב"גלובס", 15.11.2009

בצירוף מקרים מוזר, יהיה חודש דצמבר הקרוב מלא בביצועים של "אורטוריית חג המולד" של באך- וזאת לאחר שלא בוצעה בארץ שנים. היצירה נפלאה, ומועד ביצועה לקראת חג המולד הגיוני ומתבקש. עם זאת, העובדה שמדובר בלא פחות מחמישה ביצועים ברחבי הארץ דורשת בחירה מושכלת. להלן אם כן כמה פרטים על היצירה, ואחריה סקירה של הביצועים השונים והתאמתם להעדפות האישיות.

אורטוריית חג המולד חוברה בשנת 1734, במהלך כהונתו של באך כמנהל המוזיקלי של הכנסיות בלייפציג. היצירה מתארת את סיפור לידתו של ישו לפי הכתוב בברית החדשה, ומשלבת קטעים תזמורתיים, אריות סולניות, רצ'יטטיבים (קטעים המושרים ע"י מספר) וקטעי מקהלה מרהיבים. היא כתובה לתזמורת בארוק (הכוללת בין היתר גם חצוצרות ותופים), מקהלה וארבעה סולנים. מבחינה מוזיקלית זו יצירה אדירה, שמציגה את באך בשיאו.

האורטוריה מורכבת משש קנטטות, שאורך כל אחת מהן כחצי שעה. היצירה כולה אורכת כשלוש שעות, קצת יותר מהמקובל בקונצרט רגיל. כיום, בפורמט קונצרטי, האורטוריה מבוצעת במלואה רק לעיתים נדירות. מקובל יותר לבצע רק חלק מהקנטטות, בדרך כלל ארבע.

אז למי ללכת?

במהלך דצמבר תבוצע בארץ האורטוריה, או חלקים ממנה, בחמישה ביצועים שונים הנבדלים זה מזה באופן מהותי. המדריך להלן נועד לסייע בבחירה ביניהם- לפי שיקולי איכות, פרשנות, זהות המבצעים, מקום ומחיר.

ריקרדו שאיי. צילום יח"צ

1. ריקרדו שאיי מנצח על אנסמבל "לה שינטילה" והמקהלה הקאמרית של דרזדן

זהו ללא ספק הביצוע המבריק, היוקרתי והנחשק מכולם. ריקרדו שאיי (Chailly) הוא אחד מהמנצחים החשובים שיש כיום, והוא מעורר ציפיות גבוהות למרות שאינו מומחה מובהק לבאך. שאיי מכהן כיום כמנהל המוזיקלי של תזמורת ה"גוונדהאוז" (Gewandhaus) של לייפציג, שהיתה גם עירו של באך לפני כ- 270 שנה. בתפקידו הקודם ניהל שאיי את תזמורת ה"קונצרטחבאו" מאמסטרדם, שהוכתרה לא מזמן כתזמורת הטובה בעולם (ולטעמי בצדק).

שאיי ינצח על "אורטוריית חג המולד" בקונצרט חד-פעמי בבית האופרה בת"א, במסגרת סידרת "מוסיקאים גדולים במשכן". האורטוריה תבוצע בקונצרט במלואה, על כל שש הקנטטות, כך שכדאי להתכונן לערב ארוך.

המבצעים שיופיעו עם שאיי הם חברי תזמורת "לה שינטילה" (La Scintilla, "הניצוץ"), שנגניה מתבססים על נגני האופרה של ציריך. התזמורת מתמחה במוזיקה מוקדמת, והופיעה בעבר עם כמה מגדולי מנצחי הבארוק בעולם. מההקלטות עם מנצחים אלו התזמורת עושה רושם מצוין: יש לה צליל חד וחריף, ואיכות טכנית גבוהה מאד. עם זאת, קשה לנבא מה תהיה הפרשנות של שאיי, שבדרך כלל מתמחה במוזיקה הרבה יותר מאוחרת מזו של באך. איתם תופיע המקהלה הקאמרית של דרזדן (Dresden). ארבעת הסולנים הם מבית האופרה של ציריך, ואיש מהם לא מוכר מהקלטות או מהופעות קודמות בארץ.

לסיכום: ביצוע יוקרתי עם שמות נוצצים, שמעורר ציפיות גבוהות בזכות איכותם המוכחת של רוב המבצעים. עם זאת קשה לנבא את הפרשנות, כיוון ששאיי אינו מומחה בארוק מובהק.

אורטורית חג המולד- הנוסח המלא. תזמורת "לה שינטילה" והמקהלה הקאמרית של דרזדן. מנצח: ריקרדו שאיי. 22.12 (בשעה 20:00). בית האופרה ת"א. מחיר כרטיס: 195 – 295 שקלים.

פטר שראייר. צילום יחצ

2. פטר שראייר מנצח על הפילהרמונית הישראלית

הפילהרמונית היא אמנם תזמורת מצוינת בכל מה שנוגע לבטהובן וצפונה, אבל במוזיקה מוקדמת היא מפגינה חוסר עדכניות משווע. משום מה החליטו שם שהמנצח הגרמני פטר שראייר (Schreier) הוא אחד הנביאים הגדולים שלהם ליצירות הבארוקיות הקוליות הגדולות, ומביאים אותו כל פעם מחדש. לטעמי, זו בחירה תמוהה. שראייר היה אולי שם גדול בתחילת שמות השמונים, אבל מאז קרו הרבה דברים בתחום הפרשנות המוזיקלית. כיום, בהשוואה למתחרים מאסכולת הביצוע התקופתי, הוא פשוט לא מספיק מעניין. הפרשנות שלו מיושנת וכבדה, והצליל התזמורתי שהוא מפיק חסר חריפות בהשוואה למנצחים עדכניים יותר.

שראייר ינצח על ארבע קנטטות מתוך האורטוריה- מס' 1, 2, 3 ו- 6. המקהלה שתשתתף בביצוע היא המקהלה הפילהרמונית מפראג, שאיכותה מצוינת אך היא אינה מומחית לבאך מבחינה סגנונית. אותה הערכה נכונה גם לגבי זמרת הסופרן טליה אור, שבעונה החולפת הפגינה שירה רומנטית-אופראית שאינה מתאימה לבאך כלל ועיקר. נקודת האור הצפויה בביצוע היא דווקא מצד זמרת האלט בריטה שוורץ, מומחית למוזיקת בארוק ששרה בדרך כלל בצורה מעודנת ומרגשת.

לסיכום: אפשר לצפות לביצוע מצוין מבחינה טכנית, אבל גם מהוגן וחסר זוויות. מתאים בעיקר לשמרנים.

קנטטות 1, 2, 3 ו- 6. התזמורת הפילהרמונית הישראלית והמקהלה הפילהרמונית של פראג. מנצח: פטר שראייר. קונצרטים בת"א (4,5,6 בדצמבר), ירושלים (8.12) וחיפה (9.12). מחיר כרטיס (בת"א): 175 – 420 שקלים.

טים בראון. צילום יחצ

3. טים בראון מנצח על תזמורת קאמרטה ירושלים

הביצוע הזה בקאמרטה אטרקטיבי בעיקר בזכות המקהלה: זוהי מקהלת קלייר קולג' מקיימברידג', בניצוחו של טים בראון. המקהלה מוכרת כגוף ביצועי מצוין, עם איכות קולית גבוהה מאד והבנה סגנונית מעמיקה במוזיקה של באך ובני דורו. גם הקאמרטה ירושלים, התזמורת המארחת, מבצעת מוזיקה מתקופת הבארוק בשיטתיות. היא אמנם לא מנגנת בכלי תקופה, אבל שולטת היטב בסגנון הבארוקי ומתאפיינת בצליל תזמורתי אחיד וגמיש יחסית.

זמרת הסופרן הסולנית בביצוע תהיה הישראלית המקסימה יעלה אביטל, מטובות זמרות הבארוק בארץ. זמר הקונטרה-טנור יהיה דוד פלדמן, גם הוא מישראל. זמרי הטנור והבאס מגיעים מחו"ל.

הקאמרטה תבצע ארבע מתוך הקנטטות באורטוריה- מספר 1, 3, 4 ו- 5. זו בחירה נבונה, המציגה את הקנטטות היפות ביותר ביצירה בלי להעמיס על המאזין את כולה.

לסיכום: כדאי, בעיקר בזכות המקהלה והמנצח.

קנטטות 1, 3, 4 ו- 5. הקאמרטה ירושלים ומקהלת קלייר קולג' קיימברידג'. מנצח: טים בראון. קונצרטים בת"א (25 ו- 26 בדצמבר), חיפה (28.12), ירושלים (29.12) וכרמיאל (30.12). מחיר: 150 שקלים עם הנחות לזכאים.

אפרת כרמוש. צילום יחצ

4. יובל בן-עוזר מנצח על התזמורת הקאמרית הישראלית והאנסמבל הקולי החדש

הביצוע הזה ממוקם נמוך יותר על סקאלת הנחשקות, ומבוסס על כוחות מקומיים. המנצח הפעם הוא יובל בן-עוזר, שיבצע שלוש קנטטות עם ה"אנסמבל הקולי החדש" והתזמורת הקאמרית הישראלית. כל ארבעת הסולנים ישראלים שרמתם טובה, ביניהם זמרת הסופרן אפרת כרמוש (בצילום). השמות האלו אמנם פחות נוצצים, אבל כדאי לזכור ב"האנסמבל הקולי החדש" שרה קבוצת זמרים רצינית עם יכולת טכנית והבעתית גבוהה.

לסיכום: ביצוע מקומי חסר יומרות, שעשוי להתאים למי שלא רוצה להשקיע יותר מדי כסף באירוע נוצץ אבל עדיין ליהנות מביצוע ראוי וממקהלה מקומית צעירה ואיכותית.

קנטטות 1, 5 ו- 6. התזמורת הקאמרית הישראלית והאנסמבל הקולי החדש. מנצח: יובל בן- עוזר. קונצרטים בת"א (24.12), ירושלים (21.12), מודיעין (22.12) וחיפה (26.12). מחיר: 140 – 155 שקלים (בת"א).

 

שרון רוזנר. צילום: מקסים ריידר

5. שרון רוזנר מנצח על סולני באך הישראלים

"סולני באך הישראלים" הם גוף חדש יחסית בשוק, המורכב מכמה מהמוזיקאים הבולטים בארץ בתחום ביצועי מוזיקה מוקדמת. נגני ההרכב מנגנים כולם בכלי תקופה מזמנו של באך או שיחזורים שלהם, והזמרים מתמחים בשירת בארוק. ביקור בקונצרט האחרון שלהם באבו- גוש לימד שזהו הרכב איכותי מאוד, עם נגנים מהשורה הראשונה וסולנים מצוינים כמו הדס פארן (סופרן), יאיר פולישוק (באס) ואחרים.

חברי אנסמבל "סולני באך הישראלים" יבצעו סביב חג המולד שלושה קונצרטים במקומות שונים בארץ. בין היתר, מופיעה בתכנית גם הקנטטה מס' 5 מתוך "אורטורית חג המולד" של באך. בנוסף לה יבוצעו בקונצרט גם יצירות אחרות: מזמור של הנרי פרסל, המוטט "הו ישוע המשיח, מאור חיי" מאת באך, וקנטטה מס' 58 שלו.

לסיכום: זהו הביצוע המתאים ביותר לאוהבי ביצועים "אותנטיים" שאינם רוצים להוציא הון על הקונצרט במשכן. רפרטואר התכנית מגוון, כך שאפשר לטעום בהזדמנות זו יצירות יפות אחרות. מצד שני, קחו בחשבון שהייצוג של האורטוריה עצמה בתכנית הוא די מוגבל (קנטטה אחת בלבד).

קנטטה 5 מ"אורטורית חג המולד" לצד יצירות אחרות מאת באך ופרסל. סולני באך הישראלים. מנצח: שרון רוזנר. קונצרטים באבו גוש (26.12), מושב גני-עם (23.12) וצמח (24.12). מחיר כרטיס: 120 שקלים.

2 תגובות
  1. reut permalink

    סקירה מצוינת. אני לוקחת את אמא שלי ללה שינטילה. יקר אבל נראה לי הכי שווה

  2. מיה permalink

    הסופרן מרטינה ינקובה המשתתפת בביצוע אורטורית חג המולד בניצוחו של שאי הקסימה בתפקיד סוזנה בהפקה של 'נשואי פיגרו' מהאופרה של ציריך בניצוחו של פרנץ וולזר מוסט (קיים בדי.וי.די. אחת הסוזנות הנפלאות ביותר ולכן מעוררת ציפיות לקראת השתתפותה באורטוריה של באך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: