דילוג לתוכן

סקירה משווה בין שלושת הפסטיבלים הקלאסיים הצפויים בקרוב באילת

23 בדצמבר 2009

פורסם ב"גלובס", 22.12.2009

בשנים האחרונות הפכה אילת בתקופת החורף למעצמה של מוזיקה קלאסית. גם במהלך החודשים הקרובים תארח העיר הדרומית לא פחות משלושה פסטיבלים קלאסיים, שלכל אחד מאפיינים ייחודיים משלו.
אז במי לבחור? להלן מופיעה סקירה קצרה של ההיצע באילת בתקופה הקרובה, עם ניסיון להתאים את האירועים השונים לקהלי היעד שלהם.

1. פסטיבל "קלאסי בים האדום"

ואלרי גרגייב. צילום: דן פורגס

מבין שלושת הפסטיבלים, "קלאסי בים האדום" הוא היוקרתי והנוצץ ביותר. מנהלו המוזיקלי של הפסטיבל הוא המנצח הכריזמטי ואלרי גרגייב (Gergiev), שמגיע לארץ עם 270 נגנים וזמרים חברי בית האופרה "מארינסקי" מסנט פטרסבורג. הקונצרטים המרכזיים מתקיימים בהאנגר בנמל אילת, שמוסב לצורך העניין לאולם קונצרטים מאולתר. לפסטיבל מגיע מדי שנה קהל מבוסס ואמיד, שזוכה בנוסף למוזיקה גם להתרועעות איכותית עם רבים מבכירי המשק. תנאי ההשמעה והישיבה בהאנגר רחוקים מלהיות אופטימליים, אבל מבחינה מוזיקלית מדובר באירוע סימפוני נפלא בזכות גרגייב והרכביו.

בפסטיבל השנה שלוש יצירות עיקריות. בערב הראשון (יום ה') תבוצע האופרה האהובה "לה טרוויאטה" של ורדי (Verdi), בביצוע התזמורת, המקהלה וסולנים מבית האופרה מארינסקי. על האופרה ינצח, לראשונה במסגרת זו, הישראלי דן אטינגר. זו הפעם הראשונה בה נותן גרגייב למנצח ישראלי להחליף אותו על דוכן המנצחים באילת, ויש להניח שעובדה זו נובעת מהישגיו המשמעותיים של אטינגר בשנים האחרונות בחו"ל. מעניין יהיה לראות את תוצאת המפגש בין אטינגר, שמאופיין בניצוח ברור ומדויק, לבין חברי בית האופרה הרוסי שרגילים לניצוח הנלהב של גרגייב.

בערב השני (ו') יעבור שרביט המנצחים אל גרגייב עצמו, שינצח על תכנית שכולה צ'ייקובסקי: הפנטסיה "רומיאו ויוליה", סימפוניה מס' 1 ("חלומות חורף") וסימפוניה מס' 4. גרגייב מוכר כפרשן נפלא למוזיקה של צ'ייקובסקי, ונראה שיש למה לצפות.

היום האחרון של האירוע, שבת ה- 16 בינואר, יוקדש כולו לאופרת הענק "הטרויאנים" של ברליוז. האופרה אורכת קרוב לחמש שעות, והיא תבוצע בשני חלקים: הראשון בשעה אחת בצהרים, והשני בשעה תשע בערב. גרגייב ינצח על שני החלקים, במה שללא ספק יהווה את שיא התכנית.

בנוסף לקונצרטים הגדולים, יתקיימו במהלך שלושת ימי הפסטיבל גם קונצרטים קאמריים שונים במלון "ישרוטל רויאל גרדן".

שורה תחתונה: איכות ביצוע פנטסטית, אישיות מחשמלת של גרגייב, והזדמנות מצוינת לראות ולהיראות בקונטקסט איכותי במיוחד. המגבלה היחידה היא תנאי ההשמעה, שמעוררים כל שנה מחדש את השאלה מתי כבר יוקם באילת אולם קונצרטים ראוי לשמו.

פסטיבל "קלאסי בים האדום". 14 עד ה-17 בינואר 2010.

 

2. פסטיבל אילת למוזיקה קאמרית

מישה מאיסקי. צילום: מקסים ריידר

פסטיבל אילת למוזיקה קאמרית, הידוע בברנז'ה בשם "הפסטיבל של ליאוניד", יתקיים השנה בפעם החמישית. "ליאוניד" הוא ליאוניד רוזנברג, שייסד את הפסטיבל לפני חמש שנים וממשיך להביא אליו שמות עדכניים ותכניות ייחודיות.

פסטיבל אילת למוזיקה קאמרית יתקיים השנה במשך עשרה ימים, מה- 18 עד ה- 27 בפברואר. במהלך התקופה יתקיימו 23 קונצרטים, עם רפרטואר מגוון החל מימי הביניים ועד למוזיקה של המאה העשרים. בנוסף יתקיימו במסגרתו חמש כיתות אמן, בהשתתפות עשרות סטודנטים מהארץ ומחו"ל. תכנית הקונצרטים תשלב מוזיקה קלאסית, שירה, תיאטרון, מוזיקה עתיקה ומוזיקה צוענית. הדגש, כתמיד, יהיה על יצירות מופת קאמריות מהקלאסיקה והרומנטיקה- מוצרט, שומאן, סמטנה, ברהמס ושות'.

בין אורחי הפסטיבל השנה יהיה עמוס עוז, שיקריא קטעים מספרו "תמונות מחיי כפר" בליווי דואו כלי ההקשה "פרקדו". גם השחקן רוג'ר מור ("ג'יימס בונד") יחזור השנה לאילת, ויופיע בקונצרט מיוחד בו יקרא קטעי שירה בליווי נגנים. עוד יתארח השנה בפסטיבל המלחין והמנצח הפולני קז'ישטוף פנדרצקי, שיגיע לאילת לרגל השמעה של שתי יצירות קאמריות שחיבר.

בין המוזיקאים הבולטים בתכנית יהיו הכנר פאבל ורניקוב, הצ'לן מישה מאיסקי, המנצח סלבטורה אקרדו, הכנר והקומיקאי האוסטרי אלכסיי איגודסמן (Igudesman), הכנר המעולה יוליאן רחלין, אמן הכינור הצועני רובי לאקטוש עם ההרכב הצועני שלו, והרכב המוזיקה העתיקה "הורטוס מוסיקוס" מאסטוניה שיבצע שירי עלייה לרגל.

שורה תחתונה: פסטיבל קאמרי ארוך ומגוון, עם שמות מעניינים ורפרטואר לא שגרתי.

פסטיבל אילת החמישי למוסיקה קאמרית. 27 – 18 בפברואר 2010.

 

3. פסטיבל "קלאסי קאמרי" של ישרוטל והתזמורת הקאמרית

רייצ'ל ברטון-פיין. צילום יח"צ

זהו הפסטיבל הקלאסי הותיק ביותר באילת, והאב הרוחני של קונספט המוזיקה הקלאסית בעיר. הפסטיבל מציע סדרת קונצרטים בביצועה של התזמורת הקאמרית הישראלית, המשולב עם אירוח ברשת מלונות ישרוטל. עקב הביקוש מפוצל הפסטיבל לשני אירועים נפרדים, שיתקיימו בסופי שבוע עוקבים. בכל אחד מסופי השבוע האלו תבוצע תכנית שונה.

מבחינה מוזיקלית טהורה קשה להשוות את "קלאסי קאמרי" לשני קודמיו, שכן אין בו דגש על סולנים ומנצחים גדולי עולם. עם זאת, התכניות כוללות היצע מוזיקלי עשיר ומגוון, וכמה מהמוזיקאים שישתתפו בהן הם שמות מוכרים גם בזירה הבינלאומית. לא פחות מהנה הוא האירוח, שכולל בין היתר כיבוד מושקע שמוגש לקהל לפני הקונצרטים.

תוכנית הפסטיבל השנה תהיה מגוונת מאד, ותשלב יצירות קלאסיות מובהקות עם הופעות קלילות יותר. בין היצירות הקלאסיות יבוצעו בתכנית הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון, בניצוחו של רוברטו פטרנוסטרו (Paternostro) עם הכנרת הסולנית רייצ'ל ברטון-פיין (Barton-Pine); הקונצ'רטו לצ'לו של שומן בניצוחו של יואב תלמי, עם הצ'לן רפאל וולפיש; הסימפוניה השמינית של בטהובן, בניצוחו של יואב תלמי; מוזיקה ששאבה את השראתה מאיטליה, כולל הסימפוניה ה"איטלקית" של מנדלסון, בניצוחו של רוני פורת; אריות ודואטים של מוצרט, בניצוחו של גאבור הולרונג ובכיכובה של זמרת הסופרן הצעירה והמקסימה דניאלה לוגסי; ועוד רבות.

הצד הקליל יותר יציג שלושה הרכבים, שיבצעו מוזיקה קלה מארצות שונות. אנסמבל ה"ווסט אנד אינטרנשיונל קומפני" מאנגליה, לראשונה בישראל, יבצע יצירות מאת רוג'רס והמרסטיין בליווי התזמורת הקאמרית. אנסמבל "שורולה", הנקרא על שם מוזיקה ה"שורו" הברזילאית, יבצע מוזיקה מברזיל. "שמיניית ווקאל", המתמחה בעיבודי מוזיקה מוכרת, תבצע בליווי התזמורת שירי מחווה לתל-אביב ובתכנית אחרת תבצע משירי החיפושיות.

הקונצרטים יתקיימו בכל שעות היום במלונות ישרוטל "רויאל ביץ'" ו"רויאל גארדן".

שורה תחתונה: פסטיבל ותיק באיכות מוזיקלית סבירה ומעלה, בו עומד האירוח במקום לא פחות מרכזי מהמוזיקה. לפני שמחליטים כדאי לעיין בתכנית הקונצרטים בשני סופי השבוע השונים, כדי לבחור תכנית שמתאימה יותר לטעם האישי. בתכניות המלאות ניתן לעיין באתר "ישרוטל": http://www.isrotel.co.il/events

פסטיבל "קלאסי קאמרי". מלונות ישרוטל. סופ"ש ראשון: 28 – 31 בינואר 2010. סופ"ש שני: 3 – 7 בפברואר 2010.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: