דילוג לתוכן

קיץ מוזיקלי: מפת אירועי המוזיקה הקלאסית בעונה החמה

25 ביולי 2010

פורסם ב"גלובס", 25.7.2010

 

חודשי הקיץ, המוכרים בשם "עונת המלפפונים", מהווים באופן מסורתי תקופת חופש לגופי המוזיקה הרגילים. עם זאת, במהלך התקופה מתקיימים ברחבי הארץ אירועי מוזיקה מיוחדים, שמאפשרים לאוהבי המוזיקה להישאר מחוברים אליה גם במהלך החופשה. הסקירה להלן משרטטת את מפת אירועי הקיץ בתחום המוזיקה הקלאסית, שיתקיימו בכל רחבי הארץ.

 
 
 
 
 

ג'ואן דורנמן בעבודה. צילום: אריאל בשור

סדנת האופרה הבינלאומית ביפו

מתי: עד 31 ביולי.

איפה: רחוב שארית ישראל 10, יפו.

מחירי כרטיסים: מ-50 שקלים לכיתת אמן ועד 89- 199 שקלים לקונצרט הגאלה.

אתר הסדנה: http://www.ivai.org

הסדנה הבינלאומית לאופרה, בניהולה האמנותי של ג'ואן דורנמן (Dornemann) מניו-יורק, מתקיימת השנה בפעם ה- 24. בסדנה משתתפים כמאה זמרי אופרה מרחבי העולם, כולל מישראל. 

 

הסדנה מחולקת לשני חלקים עיקריים, המשולבים זה בזה מבחינת לוח הזמנים. בחלק הראשון (שכבר הסתיים) מתקיימות כיתות אמן פתוחות לקהל, בהן ניתן לראות את תהליך העבודה והלמידה של הזמרים. מומלצות במיוחד כיתות האמן של ג'ואן דורנמן, בהן ממש ניתן לראות את השינוי מתחולל למול העיניים. לדברי המארגנים לכיתות אמן אלו כבר אזלו הכרטיסים, כך שכדאי להתעדכן אם התפנו כרטיסים לפני שמגיעים. בחלק השני יועלו מגוון קונצרטים ואופרות, המועלות בבימוי מינימלי ובליווי פסנתר.

 

בין האופרות שמועלות השנה- "אידומנאו" (Idomeneo) מאת מוצרט, "ג'אני סקיקי" (Gianni Schicchi) מאת פוצ'יני, "בת הגדוד" מאת דוניצטי, "ורתר" מאת מאסנה ועוד. את הסדנה יחתום קונצרט הגאלה המסורתי במשכן לאמנויות הבמה בת"א, בו יבצעו משתתפי הסדנה קטעים מאופרות בליווי התזמורת הקאמרית הישראלית.

 

ביקור בסדנה מאפשר לראות כוחות ביצועיים צעירים ורעננים, ולעיתים יש בה הפתעות נעימות מאד מבחינה זו. עם זאת, למי שבא להפקות האופרה חשוב לדעת שאין לצפות להפקות של ממש. הליווי הוא בפסנתר ולא בתזמורת, והבימוי מרומז בלבד. לעיתים דלות התקציב הזו מובילה להמצאות יצירתיות ומשעשעות, אבל חשוב לדעת לתאם ציפיות.

 

 
  

פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון

מתי: 26 ביולי עד 2 באוגוסט.

איפה: כפר בלום וסביבותיו, הגליל העליון.

מחירים: 0 – 130 שקלים.

אתר: http://www.kol-hamusica.org.il

 

פסטיבל "קול המוזיקה בגליל העליון" הפך כבר למסורת ארוכת שנים, וזאת למרות החום הכבד ששורר באיזור כפר בלום בתקופה בה נערך הפסטיבל. השנה מציע הפסטיבל חידוש משמעותי, בצורת שיתוף פעולה עם האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים.

תכנית הפסטיבל השנה כוללת מגוון קונצרטים קאמריים, בהם משתתפים אמנים מוכרים מהארץ ומחו"ל. בתכנית בולטים במיוחד תכנית המוקדשת לסונטת "קרויצר" של בטהובן, כולל התייחסות לנובלה של טולסטוי וליצירה של מיכאל וולפה. תכנית מעניינת נוספת תציג את הגירסה הקאמרית של הומל (Hummel) לסימפוניה הרביעית של בטהובן, בבכורה ישראלית.

בנוסף לרפרטואר הקלאסי-רומנטי הרגיל כולל הפסטיבל גם שלל אירועים מיוחדים: יצירות של המלחין הישראלי משה זורמן בביצועי בכורה, קומדיה דל-ארטה בהפקה מוזיקלית-בימתית, רסיטל של אמן הגיטרה הספרדי רפאל אגווירה-מיניארו (Aguirre Miñarro) בהופעת בכורה בארץ, קונצרט של מכלול ה"קפריסים" של פגניני עם הכנר הבינלאומי יהונתן בריק (Berick) ועוד.

בנוסף לתכניות המבוגרים יתקיים השנה בכפר בלום גם פסטיבל "קול המוזיקה לילדים", עם מגוון אירועים השייכים לקטגוריית "לכל המשפחה".

השנה יצורף לפסטיבל קורס הקיץ הבינלאומי של האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, בניהולו האמנותי של הצ'לן צבי פלסר (Plesser). שיתוך פעולה זה יניב מגוון גדול של פעילויות פתוחות לקהל, כמו כיתות-אמן, שיעורים, חזרות, תחרות לנגינת קונצ'רטו ואפילו קונצרטים. כל אלו יהיו בהשתתפות סגל של עשרות מורים מחו"ל ועשרות סטודנטים מצטיינים, שחלקם הגדול מגיע מחו"ל גם כן. יש להניח שהנוכחות המאסיבית של הסטודנטים תעניק לפסטיבל אווירה קצת יותר צעירה מזו של השנים הקודמות, וזה דבר שיש לברך עליו. כל אירועי קורס הקיץ יהיו פתוחים לקהל ללא תשלום.

 

 

אופרה לילדים. צילום יוסי צבקר (Zwecker)

אופרה לילדים

מתי: 15 ביולי עד 17 באוגוסט.

איפה: בית האופרה, שד' שאול המלך 19 ת"א. 

מחיר: 180 – 130 שקלים.

אתר: www.israel-opera.co.il

 

האופרה הישראלית מציעה הקיץ, לראשונה בתולדותיה, מנוי אופרה לילדים. המנוי כולל שלוש הפקות, שיתקיימו על הבמה הגדולה של בית האופרה. 

מנוי הקיץ לילדים כולל שלוש הפקות: בכורה עולמית ל"אליסה בארץ הפלאות", בהלחנתו של דודי זבה (Sebba); "חליל הקסם" מאת מוצרט, בעיבוד מקוצר לילדים בתרגומו של אהוד מנור; ו"סינדרלה" מאת רוסיני, גם היא בעיבוד מקוצר. כל ההפקות יושרו בעברית.

 

ההפקות החדשות יעלו בבימוי ותפאורה מלאים, בביצועם של סולני האופרה הישראלית ובליווי הרכב כלי. ברשימת המשתתפים יש ייצוג נכבד לחברי ה"סטודיו אופרה", זמרים צעירים העובדים בבית האופרה כמקפצה לעתיד סולני.

 

כדי להפוך את ההפקה לידידותית יותר לילדים, ההופעות ילוו בסיור מאחורי הקלעים לפני המופע ובמפגש עם המשתתפים בסיומו. המופעים עצמם יארכו כשעה ללא הפסקה, כמקובל בהופעות לילדים.

 

  

כיתות אמן תל חי. צילום שי שמואלי

כיתות אמן לפסנתר תל חי

מתי: 1 – 18 באוגוסט.

איפה: מדרשת בן גוריון, שדה בוקר, רמת הנגב (וכן קונצרט סיום בת"א).

מחירי כרטיסים: כניסה חופשית לכל האירועים במדרשת שדה בוקר.

אתר הפרוייקט: www.masterclasses.org.il

 

פרויקט "תל חי – כתות אמן בינלאומיות לפסנתר" חוזר גם השנה אל הדרום, ויתקיים זו השנה ה-19 במדרשת שדה בוקר. הניגוד בין השם לבין המקום נובע מסיבות הסטוריות: הפרויקט התחיל את דרכו בתל-חי, אך עקב המצב הביטחוני עבר אל הנגב לפני מספר שנים – ונשאר שם.

 

כיתות אמן תל חי כוללות שיעורים אישיים, כיתות אמן פומביות, רסיטלים וקונצרטים. כל אירועי הפרויקט פתוחים לקהל ללא תשלום. השנה ישתתפו ב"כיתות אמן תל חי" כ-75 פסנתרנים מ-15 מדינות שונות, שיגיעו לישראל במיוחד. את השיעורים וכיתות האמן יעבירו 19 פסנתרנים מישראל ומחו"ל, שחלקם מורים בעלי שם עולמי.

 

במהלך הפרויקט תתקיימנה שתי תחרויות – אחת על הביצוע הטוב ביותר של יצירה מאת בטי אוליברו (olivero), והשנייה- תחרות של ביצוע קונצ'רטו לפסנתר. הפרס לזוכים בתחרות זו הוא הופעה עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון בשנה הבאה וכן פרס כספי.

 

ב – 19 באוגוסט יערך קונצרט הסיום החגיגי של פרויקט תל-חי, שיתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות.

 

הפרויקט הוא בעל אוריינטציה ברורה לתלמידי פסנתר ברמה גבוהה, אך עשוי לעניין גם חובבי מוזיקה המעוניינים בחוויית פסנתר אינטנסיבית באווירה המדברית של שדה בוקר.

 
 
 
 
 
 

שלמה מינץ בקשת איילון. צילום: אמנון ויינשטיין

קורס הקיץ של "קשת אילון" – כיתות אמן לכינור

 

מתי: 25 ביולי עד ה- 12 באוגוסט.

איפה: קיבוץ אילון בגליל המערבי.   

מחיר: קונצרטים 50 – 100 שקלים, קונצרט גאלה בת"א 175 – 300 שקלים, קונצרט סיום באילון 150 שקלים.

 

אתר: http://www.keshetei.org.il

 

מרכז כיתות האמן לכינור "קשת אילון" הוקם בשנת 1990, ועוסק בטיפוח כנרים צעירים מצטיינים. סגל ההוראה של המרכז מבוסס על מורים בכירים לכינור, בחסותו המוזיקלית של הכנר שלמה מינץ.

בתקופת הקיץ מקיים המרכז את פרויקט הדגל שלו: קורס קיץ לכנרים צעירים מכל רחבי העולם, במסגרת של כיתות אמן. הקורס כולל פעילות מוזיקלית ענפה, הכוללת שיעורים אישיים, קונצרטים המתקיימים מדי יום, סדנה לתיקון כינורות וקשתות, כיתות אמן לסולנים עם תזמורת ואפילו שיעורי ירי בחץ וקשת שהוכחו כתורמים לאיכות הנגינה.


במהלך הקורס מתקיים קונצרט גאלה חגיגי בתל אביב, בו מנגנת שורה ארוכה ממשתתפיו. הכנרים מופיעים הן כסולנים והן בהרכבים שונים, ובסיום מוגשת הופעה משותפת של כל עשרות הכנרים משתתפי הקורס עם מוריהם. השנה ייערך קונצרט הגאלה באמצע הקורס ולא בסיומו, ויתקיים בתאריך 4 באוגוסט במשכן לאמנויות הבמה בת"א.

גם סדנאות "קשת אילון" מופנות בעיקר לתלמידי כינור, ופחות לקהל הרחב. עם זאת, חובבי כינור רציניים יוכלו למצוא עניין בכיתות האמן ובקונצרטים.

From → Uncategorized

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: