דילוג לתוכן

ביקור התזמורת: סקירת עונת 2011-2012 של התזמורות הקאמריות

30 באוקטובר 2011

עונת הקונצרטים 2011 – 2012 נפתחת בימים אלו ברוב התזמורות. למי שעוד לא עשה מנוי ומתלבט במי לבחור, מצורפת מפת התזמורות הקאמריות והגופים הקאמריים המרכזיים שמתחרים על הכיס של אוהבי המוזיקה. הסקירה מתייחסת בעיקר לאיזור המרכז, בו נעשית עיקר הפעילות המוזיקלית בארץ. רשימה שנייה ואחרונה בסדרה (הראשונה התייחסה לתזמורות הסימפוניות).

—————————————————————————————————————————————————

1. הקאמרטה ירושלים

נגן הבאסון מור בירון- מהפילהרמונית של ברלין לקאמרטה ירושלים. צילום יחצ

הקאמרטה ירושלים מתאפיינת בנגינה אחידה ומגובשת, שהושגה בעבודה קשה של מנהלה המוזיקלי אבנר בירון. המחיר העיקרי שמשלמת התזמורת על ההקפדה הזו הוא היעדר מסוים של קלילות וגמישות, שלעיתים משפיע גם על החוויה הכללית. מצד שני, רמתה הגבוהה של הקאמרטה מאפשרת לה לארח בהצלחה סולנים בינלאומיים מצוינים.

שמות גדולים:

בין הסולנים בולט נגן הבסון המצוין מור בירון, שמשמש כנגן בסון בפילהרמונית של ברלין. מור הוא בנו של אבנר בירון, מנהלה המוזיקלי של הקאמרטה, ובמקרה זה הקשר המשפחתי עושה לציבור רק טוב. עוד סולן מוכר הוא הפסנתרן האמריקאי רוברט לוין, שמוכר בזכות פרשנות רדיקלית- ולטעמי מעצבנת למדי- ליצירות של מוצרט.

רפרטואר:

בתכנית התזמורת השנה שתי סדרות עיקריות – סדרת "כלים וקולות" המתמקדת ברפרטואר ווקאלי עם מקהלות וסולנים, וסדרת "כלים ועוד" הכוללת סולנים מובילים. בנוסף להן תתקיים סדרה משולבת, המגוונת בין הקונצרטים של שתי הסדרות. כן תקיים התזמורת, זו השנה השנייה, סדרה לילדים בשם "מוזיקה מדור לדור".

בין היצירות השנה זוהרים כמה אתגרים גדולים משיאי ספרות המוזיקה: האופרה "כך עושות כולן" של מוצרט, "מתיאוס פסיון" של באך, "מעשה בחייל" של סטרווינסקי ועוד.

המלצה אישית- לא להחמיץ את התכנית המרתקת בחודש מאי 2012, שתציג מוזיקה של יהודי ספרד וצרפת. בין היתר יבוצע בה "קנטיקום הבראיקום" ("מזמור עברי"), מאת לואי סלאדאן (Saladin). זו יצירה מקסימה מהמאה ה- 17, שהולחנה לפיוטים בעברית לטקס ברית מילה. הביצוע יהיה בידי האנסמבל הקולי החדש.

מחירים:

מנוי ל-6 קונצרטים – 820 שקלים; מנוי ל-12 קונצרטים – 1320 שקלים; מנוי פתוח (על בסיס מקום פנוי) לצעירים עד גיל 35 – 300 שקלים; מנוי לסדרה לכל המשפחה – 250 – 300 שקלים.

שורה תחתונה:

תזמורת קאמרית עם איכות מוזיקלית גבוהה, אורחים ברמה גבוהה ורפרטואר מעניין. בחירה ראשונה למי שרוצה ללכת על בטוח.

אתר: http://www.jcamerata.com

 ————————————————————————————————————————————————–

2. אנסמבל סולני תל-אביב

ברק טל, מנהלו המוזיקלי של אנסמבל סולני תל-אביב. צילום יחצ

"אנסמבל סולני תל-אביב" חוגג העונה עשור לקיומו. האנסמבל מורכב מטובי הנגנים של הדור הצעיר בישראל, רובם בשנות העשרים והשלושים לחייהם. נגינת ההרכב מאופיינת בדרך כלל בהרבה אנרגיה צעירה ושמחת נגינה, וגם הרפרטואר נועז יותר מזה של התזמורות ה"ממוסדות".

בשנים האחרונות חווה ההרכב מספר משברים, וההילה המטאורית של שנותיו הראשונות קצת הועמה. עם זאת, זהו עדיין ההרכב הגמיש והמבריק ביותר בישראל, ומתארחים בו דרך קבע סולנים מעולים.

האנסמבל מבצע לאורך העונה חמש תכניות בלבד. סדרות המנויים יתקיימו באודיטוריום "שטריקר" המשופץ בתל-אביב, בחיפה, ולראשונה גם בכפר-שמריהו.

שמות גדולים:

העונה יופיעו עם האנסמבל דואו הפסנתרנים המצוין גיל גרבורג וסיוון סילבר, הכנר חגי שחם, הפסנתרן דוד גריילסאמר, הקלרניתן חן הלוי, יוני רכטר, הצ'לן צבי פלסר (Plesser) ועוד.

רפרטואר:

העונה בולטת מגמה חדשה של ההרכב לשלב בקונצרטים שלו גם מרכיב קולי. התכנית הווקאלית הראשונה מוגשת בימים אלו ממש, בשיתוף "אנסמבל זמרי מורן" המצוין. השנייה היא האופרה "המלך הרועה" של מוצרט בבימוי מלא, בשיתוף להקת מחול וזמרי הסטודיו של האופרה הישראלית.

בין היצירות הכליות בולטות השנה "מטמורפוזות" של ריכרד שטראוס, הסרנאדה של צ'ייקובסקי ועוד. לצידן ינוגנו יצירות קלאסיות מאת מוצרט, היידן ואחרים.

שיא העונה יהיה בקונצרט גאלה חגיגי לציון חגיגות העשור, שיתקיים ב- 29 בדצמבר באולם "נגה" ביפו. בין יתר האטרקציות, יתארחו בקונצרט טובי הסולנים הישראליים שהופיעו עם האנסמבל במשך כל שנות קיומו.

מחירים:

בתל אביב עולה מנוי חדש לחמישה קונצרטים 550 שקלים (עם הנחות לזכאים). בחיפה ובכפר שמריהו עולה מנוי 380 שקלים (ל- 4 קונצרטים בלבד).

שורה תחתונה:

הרכב צעיר ומבריק, שאמנם איבד מעט מזוהרו הראשוני אבל עדיין מציע איכות מוזיקלית גבוהה ואנרגית נעורים נלהבת.

אתר: http://www.soloists.co.il

—————————————————————————————————————————————————

3. התזמורת הקאמרית הישראלית

רוברטו Paternostro, מנהלה המוזיקלי של הקאמרית הישראלית. צילום יחצ

בשנה שעברה מונה המנצח האוסטרי רוברטו פטרנוסטרו (Paternostro) לתפקיד המנהל המוזיקלי של התזמורת הקאמרית הישראלית. המינוי הזה היה מתנה גדולה עבור התזמורת. פטרנוסטרו הוא מנצח מצוין שיודע לעבוד, והתוצאות כבר ניכרות בשטח. בעונה הקרובה ינצח פטרנוסטרו על התזמורת במגוון קונצרטים, ובנוסף לו יתארחו מנצחים וסולנים מעניינים אחרים.

שמות גדולים:

בין המוזיקאים הבולטים העונה ניתן למנות את המנצח רוברטו פטרנוסטרו, החצוצרן ריינהולד פרידריך, המנצח מרטין האסלבוק (מומחה עולמי למוזיקת בארוק), הכנר סרגיי אוסטרובסקי והצ'לן עמית פלד.

רפרטואר:

סדרת הקונצרטים ה"רגילה" של הקאמרית בנויה בצורה נהדרת: רוב הקונצרטים מציגים יצירה גדולה מלב הרפרטואר, ולצידה יצירות יפהפיות בקנה מידה קטן יותר. בין היתר יבוצעו העונה בקאמרית ה"רקוויאם" של מוצרט, שירים של שוברט בתזמורת רגר, "מטמורפוזות" של ריכרד שטראוס, הקונצ'רטו לצ'לו של שומאן ועוד.

בנוסף תבצע התזמורת לאורך העונה קונצרטים פופולאריים יותר, שתכניתם פחות קלאסית ומכופתרת. בסידרה זו יתארחו מוזיקאים כמו יוני רכטר, הסקסופוניסט ניצן עין-הבר ולהקת "פיטנגו" המצוינת המתמחה במוזיקת טנגו. עוד בסידרה יבוצע ערב ספרדי, בו ינוגן בין היתר "קונצ'רטו ד'ארנחואז" האהוב לגיטרה מאת חואקין רודריגו.

כתמיד, תבוצע גם השנה בקאמרית סידרה לכל המשפחה (כלומר לילדים). מניסיון העבר זו סידרה מהנה ולא מתחנפת, שמתאימה מאד למי שרוצה לחשוף את ילדיו למוזיקה קלאסית.

טווח מחירים:

למנוי חדש: 3 קונצרטים- 384 שקלים, 10 קונצרטים- 1280 שקלים. הנחות למקדימים להירשם (עד 15 בנובמבר), מנויים ותיקים, סטודנטים ותלמידים.

שורה תחתונה:

מינוי של רוברטו פטרנוסטרו לתפקיד מנהל מוזיקלי הזניק את האטרקטיביות של התזמורת הקאמרית הישראלית, והפך אותה לאופציה ראויה לבדיקה. למי שפחות אוהב קונצרטים קלאסיים רגילים כדאי לבדוק את האופציות ה"קלות" יותר, דוגמת הקונצרטים עם נגני הג'אז או עם יוני רכטר.

אתר התזמורת: www.ico.co.il

—————————————————————————————————————————————————

4. תזמורת נתניה – הקאמרית הקיבוצית

הונג יאן צאנג - נגנית פיפה (לאוטה סינית). צילום יחצ

השידוך בין העיר נתניה לבין תזמורת הקיבוצים נולד מהכרח כלכלי, אבל יש לו דווקא פירות חיוביים: התזמורת גייסה בשנים האחרונות נגנים מצוינים, והצליחה להכניס אווירה של התחדשות ורעננות.

העונה ממשיכה התזמורת לפעול לפי שני הקווים המנחים שלה. הראשון- שילוב של סגנונות מוזיקליים שונים, בעיקר מוזיקה אתנית. זו נישה ייחודית לתזמורת, ובזכותה אפשר לשמוע כאן מוזיקה מרחבי העולם בצורה שיטתית. השני- ביצוע הקונצרטים בתשעה אולמות בכל רחבי הארץ, כולל כאלו שאף תזמורת אחרת לא מגיעה אליהם.

שמות גדולים:

החצוצרן הגרמני פרידריך ריינהולד, אמן הכלייזמר גיורא פיידמן, וגם הסופר אתגר קרת. קרת ישתתף בקונצרט יוצא דופן: הוא יקריא מבחר מסיפוריו הקצרים, שאחריהם יבוצעו יצירות מוזיקלית שנבחרו בהשראתם.

רפרטואר:

מבחינת גיוון רפרטוארי ויצירתיות- תזמורת נתניה היא בין התזמורות המעניינות בשטח. בין התכניות בולטים קונצרט של מוזיקה ספרדית עם המנצח סלבדור ברוטונס; קונצרט מוזיקה יהודית עם גיורא פיידמן; מפגש תרבויות שיפגיש נגנית לאוטה סינית עם נגן מנדולינה ישראלי (אבי אביטל המצוין); מפגש בין מנהלה המוזיקלי של התזמורת, ירון גוטפריד, לבין אביו דני, מותיקי הג'אז בישראל; הלחנות הרקוויאם של מוצרט ושל סליירי, זו לצד זו, באותו ערב; ועוד ועוד.

לגיל הצעיר מציעה התזמורת את סדרת הקונצרטים "צלילים צעירים", המותאמת לילדים ולכל המשפחה.

מחיר:

מנוי לסדרה בת"א (7 קונצרטים) – 735 שקלים. למנויים בפריפריה-  610 שקלים. הנחות למחדשי מנוי ולזכאים.

שורה תחתונה:

תזמורת "נתניה – הקאמרית הקיבוצית" מציעה מגוון מסקרן של תכניות, בעיקר בזכות שילוב בין קלאסי לבין ג'אז ומוזיקה אתנית. היא מתאימה גם לתושבי פריפריה שאין להם כוח או יכולת להגיע עד לערים הגדולות כדי לשמוע קונצרט. מה שכן, התזמורת צריכה בדחיפות להחליף את השם המסורבל שלה.

אתר התזמורת: www.nko.co.il

 ————————————————————————————————————————————————–

5. בארוקדה 

יעלה אביטל, חברה קבועה באנסמבל "בארוקדה". צילום יחצ

זמרת הסופרן יעלה אביטל, חברה קבועה באנסמבל "בארוקדה". צילום יחצ

ה"בארוקדה" היא בעיני הגוף המוזיקלי המסקרן ביותר שפועל היום בישראל. זוהי תזמורת בארוק קטנה ומצוינת, שחבריה מנגנים בכלי תקופה. העונה הנוכחית היא החמישית של ההרכב, והיא כוללת חמש תכניות מעוררות ציפייה.

שמות גדולים:

כנרת הבארוק הנפלאה קתי דברצני (Debretzeni), הכנר והמנצח הצרפתי פטריק כהן-אקנין (Akenine) והמנצח האנגלי פיליפ פיקט (Pickett)- מותיקי הזרם ה"אותנטי" לביצוע מוזיקה מוקדמת.

רפרטואר:

בכל קונצרט יש ממתק אחר. קתי דברצני תנצח מהכינור על "ארבע העונות" של ויואלדי, פטריק כהן-אקנין (Akenine) ינצח על ה"מגניפיקט" של באך עם רביעיית סולנים, זמרת הסופרן ולריה מינאקו תשיר שירים מהרנסאנס והבארוק הספרדי, פיליפ פיקט ינצח על אופרת הבארוק "אסיס וגלתיאה" מאת הנדל עם שני סולנים ועוד.

מחירים:

מנוי ל- 4 קונצרטים בסדרה הארצית (ת"א, חיפה, כפר שמריהו): 400 שקלים. מנוי לסדרה ב"חאן" בירושלים (5 קונצרטים): 450 שקלים.

שורה תחתונה:

תזמורת בארוק קטנה ומקסימה, שכדאי מאד להכיר. בעונות הקודמות סיפקה ה"בארוקדה" הרבה רגעים מוזיקליים נפלאים, ולפי התכנית נראה שגם השנה יהיה המצב דומה. מתאים במיוחד לאוהבי מוזיקה מוקדמת או למי שמאס ברפרטואר השחוק של התזמורות הממוסדות.

אתר התזמורת: http://www.barrocade.co.il/

—————————————————————————————————————————————————

תזמורות וגופים קאמריים מומלצים נוספים

____________________________________________________________________________________________

תזמורת הבארוק ירושלים:

תזמורת הבארוק הותיקה בארץ, שחבריה מנגנים בכלי תקופה ובפרשנות תקופתית.

אתר: http://www.jbo.co.il

—————————————————————————————————————————————————

המרכז למוזיקה קאמרית "שטריקר" בת"א:

אופציה מומלצת לאוהבי מוזיקה אניני טעם, בזכות סולנים והרכבים קאמריים מצוינים. המרכז צפוי לחזור השנה למשכנו המשופץ ברחוב שטריקר, לאחר גלות ארוכה במרכז עינב.

אתר: http://icm.org.il

—————————————————————————————————————————————————

עונת הקונצרטים של מוזיאון ת"א:

מוזיאון ת"א מציע סדרות קונצרטים מצוינות, חלקן עם סולנים נוצצים מחו"ל. הסדרה הקאמרית של המוזיאון מעניינת במיוחד: בין ביצועי היצירות מוקרנים סרטונים קצרים על הסולנים, ולאחר הקונצרטים הקהל מוזמן לשוחח עם האמנים. בעיני זה רעיון נהדר, ששובר את הקרח של הקונצרט הפורמלי.

אתר: http://www.tamuseum.com/he/concert-series

—————————————————————————————————————————————————

סולני באך הישראלים:

קבוצת נגנים וזמרים מעולה, בניצוחו של שרון רוזנר. הקבוצה מתמחה בביצוע מוזיקה מתקופת הבארוק, במיוחד מאת באך. הביצועים נעשים בכלי תקופה ובפרשנות נאמנה למקור, והסולנים הם מהטובים בארץ.

אתר: http://bachsoloists.org/concerts

____________________________________________________________________________________________

פורסם ב"גלובס",  30.10.2011

From → Uncategorized

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: