דילוג לתוכן

סתיו קאמרי בירושלים: המלצות לקראת הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בספטמבר

15 באוגוסט 2012

אלנה באשקירובה. צילום יח"צ

הסתיו בפתח, ובעולם המוזיקה הקלאסית הסימן המובהק לכך הוא שובו של הפסטיבל הבינלאומי למוזיקה קאמרית בירושלים. הפסטיבל מציג שורה ארוכה של סולנים מעולים, ומתאפיין ברפרטואר נועז בהרבה מאשר זה של רוב גופי המוזיקה הממוסדים בישראל. הוא ייפתח השנה בדיוק ב- 1 בספטמבר, ויימשך עד ה- 15 בו.

את הקרדיט העיקרי לאיכותו של הפסטיבל יש לזקוף לזכותה של המנהלת המוזיקלית שלו, הפסנתרנית אלנה בשקירובה (Bashkirova). בשקירובה היא רעייתו של דניאל ברנבוים, שהוא מהדמויות המשפיעות והמקושרות ביותר בעולם המוזיקה האירופאי כיום. עם או בלי קשר למעמדו של בעלה, בשקירובה מצליחה להביא לירושלים מדי שנה עשרות שמות גדולים מהצמרת העולמית. השנה בולטת במיוחד ברשימת האורחים זמרת הסופרן הנהדרת אנה סמואיל (Samuil), שמוכרת היטב מהקלטות עדכניות.

השנה מתמקד הפסטיבל במוזיקה רוסית. לא מדובר רק על הלהיטים השחוקים של המוזיקה הזו, אלא גם על רפרטואר מסקרן ולא מוכר. דגש מיוחד יושם על השירה האמנותית הרוסית, בביצוע שורת זמרים מעולים.

דגש נוסף ומעניין השנה הוא על עיבודים לפרקים שונים מתוך "העונות" של צ'ייקובסקי, יצירה שנכתבה במקור לפסנתר. העיבודים נעשו להרכבים קאמריים שונים ע"י המלחין הישראלי אוהד בן-ארי, ובכל קונצרט יבוצע פרק אחר. בנוסף יעשה הפסטיבל השנה מחווה מיוחדת למוזיקה של שוברט ושל דביסי (לרגל יום השנה ה-150 להולדתו).

להלן רשימה של קונצרטים מומלצים במיוחד, שמשקפת בעיקר טעם אישי. יש בפסטיבל עוד קונצרטים מומלצים רבים, וכדאי לעבור על אתר האינטרנט שלו (לינק למטה) כדי לבדוק אופציות נוספות.

הערה חשובה: הקונצרטים בפסטיבל הירושלמי ארוכים בהרבה מהמקובל, כנגזר מבחירתה האמנותית של אלנה בשקירובה. קונצרט ממוצע אורך כשלוש שעות, וכדאי להיערך בהתאם.

רשימת הקונצרטים המומלצים:

—————————————————————————————————————————————————

יום ראשון 2 בספטמבר בשעה 19:30

זהו קונצרט ארוך ומגוון, שיציג אלו לצד אלו יצירות של צ'ייקובסקי (עיבוד קאמרי לפרק "ינואר" מתוך "העונות"), דביסי (סונטה לחליל, ויולה ונבל), פרוקופייב (סונטה לחליל ופסנתר), ארתור וינסנט-לוריה (יצירה מודרנית לחליל וכינור) ושוברט (שלישיית הפסנתר מס' 2).

למה ללכת:

כדי לשמוע את עמנואל פאיו (Pahud), החלילן הראשון של הפילהרמונית של ברלין, את הכנר ריינר הונק (Honeck), הכנר הראשון של הפילהרמונית של וינה, את נגן הנבל הישראלי המעולה סיוון מגן, ושורה ארוכה של מוזיקאים מצוינים אחרים ברפרטואר מגוון.

———————————————————————————————————————————————–

יום שני 3 בספטמבר בשעה 19:30

יופי של תכנית, שכוללת יצירות מאת דביסי (סונטה לכינור ולפסנתר), צ'ייקובסקי (חודש יוני מתוך "העונות" בעיבוד להרכב קאמרי), מוסורגסקי ("שיריו וריקודיו של המוות"), עוד דביסי (סונטה לצ'לו ופסנתר) ועוד צ'ייקובסקי (שלישיית הפסנתר בלה-מינור).

למה ללכת:

גם כדי לשמוע את זמר הבאס הרוסי אלכסנדר וינוגראדוב שר מוסורגסקי, וגם כדי להתרגש עם שלישיית הפסנתר הכבירה של צ'ייקובסקי, שתבוצע בידי שלישיית נגנים מצוינים.

—————————————————————————————————————————————————

יום חמישי 6 בספטמבר בשעה 19:30

קונצרט זה ינוע בין פרוקופייב (סונטה לשני כינורות), שוברט (שיר לכת והסונטה לארפג'ונה ולפסנתר), פרוקופייב (סונטה מס' 1 לכינור ולפסנתר), רחמנינוב (שני קטעים לפסנתר בשש ידיים) ורחמנינוב (מחולות סימפוניים).

למה ללכת:

כדי לשמוע את ה"סונטה לארפג'ונה" של שוברט בביצועה של אליסה ויילרשטיין, מהצ'לניות המובילות של הדור הצעיר בעולם. את ויילרשטיין תלווה בפסנתר אלנה בשקירובה, שהוכיחה בפסטיבלים הקודמים את יכולתה ללוות סולנים בהרבה רגישות וטעם טוב. מסקרן גם הביצוע הצפוי ל"מחולות סימפוניים" של רחמנינוב, עליו יופקדו הפסנתרנים קיריל גרשטיין ודניס קוזוחין (Kozukhin).

————————————————————————————————————————————————–

יום ראשון 9 בספטמבר בשעה 19:30

בניגוד לרוב הגופים המוזיקליים בארץ, הפסטיבל הבינלאומי בירושלים מקדם בברכה מוזיקה מודרנית ואפילו ישראלית. כך גם הפעם: בקונצרט זה אפשר יהיה לשמוע יצירה בשם "השער האפל" של איל (Ayal) אדלר, בן 44. היצירה תבוצע ע"י אנסמבל "מיתר" המתמחה במוזיקה מודרנית, עם זמרת המצו-סופרן הישראלית המקסימה איילת אמוץ-אברמסון.

עוד יבוצעו במהלך הערב עיבוד קאמרי ל"ספטמבר" מתוך "העונות" של צ'ייקובסקי, יצירות קאמריות מאת שוברט, ורביעיית המיתרים מס' 2 מאת שוסטקוביץ' בביצוע "הרביעייה הירושלמית".

למה ללכת:

זוהי הזדמנות די נדירה לשמוע בארץ את "הרביעייה הירושלמית", שנחשבת כיום לאחת מרביעיות המיתרים הצעירות הטובות בעולם. מעבר לה יש בקונצרט שורה ארוכה של מוזיקאים מצוינים, רובם זרים וחלקם ישראלים שעושים קריירה מרשימה בחו"ל.

—————————————————————————————————————————————————

יום רביעי 12 בספטמבר בשעה 19:30

זמרת הסופרן הרוסיה הנפלאה אנה סמואיל (Samuil) תשתתף השנה לראשונה בפסטיבל, ותשיר בארבעה קונצרטים שונים. אם אתם יכולים- לכו לכולם. אם לא, נראה לי שהקונצרט ב- 12 בספטמבר יאפשר דגימה טובה מיכולותיה. סמואיל (36) תשיר בו שורת שירים מאת רימסקי-קורסקוב ומאת צ'ייקובסקי, שניהם בליווי אלנה בשקירובה. עוד יבוצעו בקונצרט עיבוד קאמרי לפרק "יולי" מתוך "העונות" של צ'ייקובסקי, יצירה מודרנית מאת ארתור וינסנט-לוריה (Vincente Lourie), חמישייה מאת רימסקי-קורסקוב, סונטה לכינור ופסנתר מאת שוברט, ושישיית המיתרים אופוס 70 ("זיכרונות מפירנצה") מאת צ'ייקובסקי.

למה ללכת:

גם כדי לשמוע את אנה סמואיל שרה שירים של שני מלחינים שונים, גם בגלל הרפרטואר הנהדר, וגם בגלל שורת המבצעים הפנטסטית שתשתתף ביתר היצירות במהלך הערב.

————————————————————————————————————————————————— יום שבת 15 בספטמבר בשעה 21:00

זהו הקונצרט שיחתום את הפסטיבל, והוא יתקיים ערב לפני ערב ראש השנה. זהו קונצרט חגיגי וגדוש, שיכלול יצירות מאת שוסטקוביץ' (שני קטעים לשמיניית מיתרים), המלחין בן-זמננו ויקטור קיסין (דואו לוויולה ולצ'לו), שוברט (הפנטזיה בפה מינור לפסנתר בארבע ידיים), צ'ייקובסקי (עיבוד קאמרי ל"דצמבר" מתוך "העונות"), המלחין בן-זמננו ולנטין סילבסטרוב (שתי סרנדות לכינור סולו), ולסיום- כמו מדי שנה- שמיניית המיתרים אופוס 20 מאת מנדלסון.

למה ללכת:

כדי להתענג על הפנטזיה היפהפייה לארבע ידיים של שוברט בביצועם של אלנה בשקירובה ואיגור לויט, זוכה המקום השני ופרס "חביב הקהל" בתחרות רובינשטיין בשנת 2005; כדי לשמוע את הכנר הגדול גדעון קרמר מבצע את הסרנדות של סילבסטרוב; וכדי לקבל את השנה החדשה עם שמיניית המיתרים של מנדלסון בביצוע שמונה קשתנים מעולים.

—————————————————————————————————————————————————

כל הקונצרטים בפסטיבל יתקיימו באולם הקונצרטים ימק"א, רחוב המלך דוד 26 ירושלים. מחיר כרטיס: 150 שקלים עם הנחות לזכאים. אתר הפסטיבל: www.jcmf.org.il

—————————————————————————————————————————————————

פורסם ב"גלובס", 15.8.2012

From → Uncategorized

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: