דילוג לתוכן

ספר חדש: צלילוגיה- המדריך השלם לתיאוריה הבסיסית של המוזיקה המערבית

21 בינואר 2014

צלילוגיהאיזה יופי: סוף-סוף יש בשוק ספר רציני ושיטתי בעברית שעוסק בתיאוריה של המוזיקה המערבית. על הספר חתום רם ראובן, מרצה לתיאוריה מוזיקלית באקדמיה למוזיקה בירושלים, שעשה כאן עבודה ראויה לציון. התוצאה היא ספר לימוד מקיף ומעניין, שמנגיש היטב את התחום התיאורטי גם לקוראים שאינם בעלי הכשרה מוזיקלית פורמלית.

בספר שלושה חלקים, שהפרקים בהם מקיפים את כל הנושאים הבסיסיים בתחום התיאוריה של המוזיקה המערבית. החלק הראשון עוסק ביסודות הקול, וכולל נושאים כמו סוגי קול, גובה במוזיקה ויסוד משך הזמן בארגון המוזיקלי. החלק השני עוסק ברכיבים הנגזרים מיסוד הגובה וכולל פרקים על  מרווחים, סולמות, אקורדים ומודוסים. החלק השלישי הוא חלק "תוספות", הכולל נספחים ומילונים. בין התוספות יש מילון איטלקי-עברי להוראות טמפו שימושיות, וכן מילון עברי-אנגלי לתרגום מושגים. מילון זה כולל השוואה, נדרשת למדי, בין מושגים באנגלית בריטית מול אמריקאית. להסברים התיאורטיים בספר נלוות דוגמאות תווים ממגוון יצירות מהרפרטואר המוזיקלי, עובדה המאפשרת לקשור בין התופעות התיאורטיות לבין יצירות "על אמת".

אחד המאפיינים הבולטים ב"צלילוגיה" הוא רמה גבוהה מאוד של כתיבה, עריכה וגימור. זהו מסוג הספרים שברור לחלוטין שהושקעו בהם שעות רבות של עבודה, החל מעיצוב העמודים וכלה בהגהה קפדנית של כל פסיק. התוצאה היא ספר נוח מאוד לקריאה מבחינה ויזואלית, הכתוב בעברית ברורה ועכשווית ומלא בדוגמאות תווים נוחות לעיון.

אוכלוסיית היעד לספר היא תלמידי מוזיקה ומורים למוזיקה, אך עקב השיטתיות שלו ומגוון הנושאים המכוסה בו הוא יכול לתרום ידע גם למוזיקאים מקצועיים. אוכלוסיה נוספת היא של אוהבי מוזיקה שלא למדו את התחום בצורה מסודרת, ורוצים להשלים פערים בכל מה שקשור לתיאוריה. חלק מהפרקים אמנם פחות רלוונטיים לקהל זה, אך רובם דווקא כן (כל מה שקשור במושגים בסיסיים, מרווחים, סולמות, מושגי זמן וכדומה). קשה למצוא היום בעברית ספר שמשתווה ל"צלילוגיה" מבחינת בהירות והיקף.

אם להיות קטנוניים, ניתן להעיר שלוש הערות עיקריות בנוגע לספר. הראשונה נוגעת לשמו, "צלילוגיה", שבעיני הוא מעט מתחכם. השנייה נוגעת לבחירה להציג את המושגים הלועזיים רק כמילון בסוף הספר, ולא לשלבם בגוף הטקסט. מוזיקאי ישראלי שיגיע לחו"ל יזדקק למושגים המקצועיים באנגלית ובאיטלקית הרבה יותר מאשר לאלו בעברית, וחבל לא לתת מידע זה בגוף הדיון. ההערה השלישית נוגעת להרחבה היתרה בנוגע לכתיבה נכונה של תווים, הרחבה שרלוונטית בעיקר למי שעוסק בכתיבת מוזיקה ולא לאוהבי מוזיקה שמבקשים להבין את התיאוריה שמאחוריה. עם זאת, כאמור, ברוב הפרקים מצליח הספר להיות נגיש מאוד ולספק מידע רלוונטי שיעניין כל אוהב מוזיקה.

את הספר משלימות 145 דוגמאות שמע באתר אינטרנט ייחודי. האתר מציע גם תרגול אינטראקטיבי עצמאי (באנגלית) לחלק מן הנושאים המופיעים בספר, באדיבות אתר אינטרנט מחו"ל. את התרגול ניתן להשלים בעזרת חוברות עבודה הניתנות לרכישה בנפרד.

לסיכום: "צלילוגיה" הוא ספר עשיר ומושקע, שמהווה תוספת מבורכת למדף הספרים על מוזיקה בעברית. בין יתר קהלי היעד, הספר מומלץ מאוד לאוהבי מוזיקה שמרגישים חוסר בהשכלה מוזיקלית פורמלית ומעוניינים להשלים פערים.

אתר הספר: http://tzlilogia.co.il

צלילוגיה- המדריך השלם לתיאוריה הבסיסית של המוזיקה המערבית. מאת רם ראובן. 425 עמודים. הוצאת "למה".

פורסם ב"גלובס", 20.1.2014

From → Uncategorized

3 תגובות
  1. ענת permalink

    אני מעוניינת לרכוש את הספר צלילוגיה

  2. יהושע פרנקל permalink

    מילאתי את פרטי להזמנת הספר צלילוגיה. האם הבקשה נקלטה? יהושע פרנקל

    • שלום יהושע, כאן זו רק ביקורת על הספר. כדי לקנות אותו צריך ליצור קשר עם ההוצאה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: