דילוג לתוכן

העולם חוגג יומולדת למוצרט

13 בינואר 2006

מתוך "גלובס", 12-13 ינואר

עולם המוסיקה והתיירות חוגג השנה את יום ההולדת למוצרט במגוון רב של אפשרויות. למי שמעוניין לצאת מהבית בקטנה, יש קונצרטים מעניינים בארץ. למי שיש כסף וזמן- יש פסטיבלים בחו"ל. למי שרוצה להישאר על הכורסא בסלון- יש הקלטות. צריך רק לבחור.

אירועים בארץ
הלמוט רילינג מנצח בפילהרמונית
את עיקר העניין בפתיחתה של שנת מוצרט מושכת הפילהרמונית, שהביאה לכאן את המנצח הגרמני הלמוט רילינג ומקהלתו המצוינת משטוטגארט. הפילהרמונית ורילינג יבצעו כאן שתי תכניות, ששתיהן מבוססות על מוצרט. הראשונה מציגה את הרקויאם, ולצידו את ה"מגניפיקט" של באך (תכנית זו תבוצע עד ה- 17.1). השניה תציג את המיסה בדו-מינור של מוצרט ("הגדולה"), ותוצג מה- 18 עד ה- 25 בינואר. ב- 26 בינואר יתקיים קונצרט בסדרת "הפילהרמונית בג'ינס" הפופולארית, ובו יבוצע הרקויאם בלבד.

הלמוט רילינג

ביקור בקונצרט הראשון בסדרה (ביום ג') הותיר בי רושם די עגום. רילינג הוא מנצח ותיק ורב-זכויות, והמקהלה שלו מלוטשת מאד. אבל זה לא מספיק: הפרשנות שלו מיושנת ופושרת, ואישיותו המוסיקלית רחוקה מלהלהיב. ב"מגניפיקט" של באך זה בלט במיוחד, והביצוע היה פשוט פצצת שיעמום. ברקויאם של מוצרט, בחלק השני, העניינים השתפרו מאד. המקהלה היתה גדולה יותר, התזמורת הרגישה קצת יותר בבית מבחינה סגנונית, וגם הסולנים השתחררו. ובכל זאת, בסיכומו של דבר זו היתה חוויה מוסיקלית מאד לא מלהיבה. נקודה חשובה נוספת נוגעת לגירסה: מוצרט נפטר כידוע לפני שהשלים את הרקויאם, ומאז נעשו כמה נסיונות להשלים אותו. ההשלמה שמבצע רילינג היא זו של רוברט לוין, פסנתרן וחוקר מוצרט אמריקאי בן-זמננו. לטעמי, היא די מאכזבת: הגירסה הותיקה והמוכרת של זיסמאייר, תלמידו של מוצרט, עדיפה בהרבה.
רילינג והפילהרמונית חגגו ביום שלישי שלושים שנה של שיתוף פעולה, ולדעתי זהו זמן טוב לפילהרמונית לבדוק מחדש אם כדאי להמשיך להתעקש על השותפות הזו. לטעמי יש היום בעולם לא מעט מנצחי מקהלות מעניינים הרבה יותר מרילינג, והגיע הזמן לרענן.

רביעיית איזאי בשטריקר
למי שמעדיף מוסיקה קאמרית על פני היצירות הווקאליות הגדולות, מצפה החודש ממתק: רביעיית "איזאי" המעולה מצרפת מגיעה לכאן לשני קונצרטים, בהם תבצע את שש הרביעיות שהקדיש מוצרט להיידן. הקונצרטים יתקיימו בקונסרבטוריון שטריקר בת"א, שאירח את הרביעייה גם בעבר. "רביעיות היידן" נחשבות לשיא יצירתו של מוצרט בז'אנר רביעיית המיתרים, ומחזיקות מקום של כבוד ברפטואר הקאמרי כולו. ביניהן יש מפורסמות כמו "רביעיית הדיסוננסים", עם הפתיחה הדיסוננטית עוצרת הנשימה שלה, ורביעיית ה"ציד" בה נשמעות מעין תרועות ציידים. על איכותה המוסיקלית של רביעיית "איזאי", כאמור, יש רק מילים טובות.
אולם שטריקר, ת"א. יום ה' 19.1.06 – רביעיות מס' 14, 15 ו- 17 ("הציד"). מוצ"ש 21.1.06 – רביעיות מס' 16, 18 ו- 19 ("הדיסוננטים").

בעקבות מוצרט
מעבר לקונצרטים, יצוין יום ההולדת ה- 250 של מוצרט בתערוכה שתתקיים במרכז פליציה בלומנטל בת"א (רח' ביאליק 26). את התערוכה מארגנים במשותף משרד החוץ האוסטרי והעיר וינה, והיא תוצג תחת הכותרת "עקבותיו של מוצרט בוינה". התערוכה תיפתח ב- 26 בינואר, בשעה שמונה בערב. לאחר הפתיחה יתקיים במקום קונצרט מיצירות מוצרט, בניצוחה של חנה צור ובהשתתפות הקהל.

דיסקים ו- DVD
"אנחנו מופצצים", אומר ירון קרשאי, מנהל המחלקה הקלאסית בחברת "הליקון", המייבאת ארבע מהחברות הקלאסיות הגדולות בעולם. הוא מספר על זרם חזק של הקלטות עם מוסיקה של מוצרט שיצא לקראת היומולדת, הן בהפקות חדשות והן בהקלטות מחודשות.

בין שטף ההוצאות המחודשות שמייבאת "הליקון" בולט במיוחד DVD יפהפה בחברת "פיליפס", ובו שתי היצירות הווקאליות הגדולות ביותר של מוצרט- הרקויאם והמיסה הגדולה. על ההפקה מנצח ג'ון-אליוט גרדינר, מחשובי המנצחים של תנועת המוסיקה המוקדמת, עם הרכביו הקבועים: תזמורת "סולני הבארוק האנגלים" המנגנת בכלי תקופה, ו"מקהלת מונטוורדי" המעולה. רביעיית הסולנים כוללת שמות מוכרים מאד, כמו ברברה בוני (סופרן), אן-סופי פון אוטר (אלט), אנתוני רולף ג'ונסון (טנור) ואלסטייר מיילס (בס). הביצוע הוקלט ב"אולם המוסיקה הקטלונית" הצבעוני בברצלונה ב- 1991, והוא מלא חיים והתלהבות. יופי של מוסיקה, ויופי של ביצוע.

 

מכלול היצירות ב- 170 דיסקים

גם מרקו מילוביץ', מנהל המחלקה הקלאסית ב"הד ארצי", מדווח על הפקות מוצרט רבות שמגיעות כעת לארץ. לאספנים ומיליונרים הוא מייבא חבילה עצומה של חברת "בריליאנט" ההולנדית, המתמחה בהוצאות מחודשות ומוזלות מאד של דיסקים ותיקים. החבילה כוללת 170 דיסקים, עם מכלול יצירותיו של מוצרט בביצועים סבירים מאד. היא נמכרת ב- 1400 שקלים, קצת יותר משמונה שקלים לדיסק.

 

וקצת יותר צנוע: מכלול המוסיקה הווקאלית
למי שרוצה משהו קצת יותר צנוע מאשר 170 דיסקים ואוהב במיוחד את המוסיקה הווקאלית של מוצרט, מומלץ לבדוק חבילה של "וורנר קלאסיקס", ששמה "מוצרט- מכלול המוסיקה הדתית". זהו קובץ בן 13 דיסקים, ובו כל היצירות הליטורגיות שמוצרט חיבר במהלך חייו: מיסות, תפילות ערבית, מוטטים, מזמורים, וכמובן גם הרקויאם. על כולם מנצח ניקולאוס הרנונקור (Harnoncourt), מהאבות המייסדים של תנועת תנועת המוסיקה המוקדמת. גם כאן הביצועים הם בכלי תקופה, ועם רשימה ארוכה של סולנים מובילים. החבילה קובצה מהקלטות חדשות יחסית (רובן נעשו בשנות התשעים), כך שאיכות ההקלטות טובה מאד. לאספנים זוהי אופציה מצוינת, כי היא כוללת גם יצירות נדירות שכמעט ולא מבוצעות באולמות הקונצרטים. האם ידעתם שמוצרט הלחין "טה דאום", "מיזררה", ויצירה שנקראת "מוסיקת קבר"? אז הנה, עכשיו אתם יודעים.

קונצרטים בחו"ל
כל מוסד מוסיקלי שמכבד את עצמו, גם בארץ וגם בעולם, מארגן השנה משהו לקראת שנת מוצרט. רוב הפסטיבלים הגדולים בחו"ל יהיו כרגיל בקיץ, אבל גם למי שרוצה לחגוג למוצרט את יום ההולדת עצמו בסוף חודש זה יש לא מעט אפשרויות. באופן טבעי, עיקר תשומת הלב מופנית לאוסטריה, ובמיוחד לשתי ערים בה: זלצבורג, עיר הולדתו של מוצרט, ווינה, העיר בה עבד ונפטר.

זלצבורג
זלצבורג מרכזת את עיקר הפעילות, ותציע מגוון עצום של קונצרטים ואירועים הקשורים למוצרט לאורך כל השנה. למי שיגיע לשם ביום ההולדת עצמו, ב- 27 בינואר, צפויה חגיגה שלמה של אירועים. את יריית הפתיחה תיתן הפילהרמונית הוינאית המהוללת בניצוחו של ניקולאוס הרנונקור, בקונצרט בשעה 11 בבוקר. הקונצרט יפתח בהצהרה חגיגית על פתיחת השנה, ולאחריה יבוצעו קונצ'רטו לפסנתר ק. 456 של מוצרט והסימפוניה מס' 40 שלו, אולי המוכרת ביותר ברפרטואר הסימפוני.

ריקרדו מוטי

קונצרט הגאלה יתקיים באותו יום בשעה שש בערב, גם הוא בביצועה של הפילהרמונית הוינאית. הפעם ינצח ריקרדו מוטי (Muti), שמבחינה פרשנית נחשב שמרן אבל לראות אותו מנצח זו חוויה אסתטית מרהיבה. הקונצרט יציג שורה עוצרת נשימה של מוסיקאים גדולי עולם, כמו הבריטון תומס המפסון, הסופרן רנה פלמינג, הפסנתרנית מיצוקו אושידה, הויולן יורי בשמט, הכנר גדעון קרמר ומקהלת ה"זינגפריין" המהוללת מוינה. קשה לי להאמין שתצליחו להשיג כרטיסים, אבל אם כן, שיחקתם אותה.

יום ההולדת יציין את תחילתו של "שבוע מוצרט" בזלצבורג, בו יבוצעו מבחר קונצרטים ע"י כמה מהשמות הגדולים ביותר בעולם המוסיקה כיום: ואלרי גרגייב, ריינהרד גבל, דניאל ברנבוים ועוד. ויש גם נקודה ישראלית: ב- 30 בינואר יתקיים קונצרט של הפילהרמונית הוינאית בניצוחו של ברנבוים, בו ינגנו גם הפסנתרנים הישראליים שי ווזנר וסלים עבוד-אשקר.
פרטים מלאים על הפסטיבל ניתן לקבל בכתובת הבאה: http://www.linie3.com/m2k6/e

 

וינה
גם בוינה חוגגים לוולפגנג יומולדת. אם אתם נמצאים בעיר בסוף החודש, כדאי לבקר בקונצרט היומולדת החגיגי עם מקהלת נערי וינה, תזמורת הרדיו וסולנים, שיתקיים בכנסיית סט. סטפן היפהפיה (27 בינואר). הקונצרט, בניצוחו של ברטרנד דה בילי, יכלול את מיסת "ההכתרה" של מוצרט, וישודר ל- 25 ארצות ברחבי העולם. הקונצרט מהווה חלק מפסטיבל שלם, שיפתח ביום ההולדת של המלחין. מי שמגיע לוינה בתאריך זה יוכל לבקר גם ב"בית מוצרט" המחודש, שמציג את חייו ועבודתו של מוצרט על-פני שטח של דונם שלם וכולל את הדירה הוינאית היחידה של מוצרט ששרדה. הבית יהיה פתוח משעה 2 אחה"צ ועד שעה שמונה בערב של ה- 29 לחודש, וכרטיסי כניסה אליו ניתן יהיה לקבל בחינם באוהל מיוחד שיוקם לכבוד הפסטיבל ב"סטפן-פלאץ" בעיר.
פרטים מלאים ניתן לקבל באתר הבא: http://www.wienmozart2006.at

One Comment
  1. רילינג קנה אצלי את עולמו בניצוח שלו על גירסת מנדלסון למתיאוס-פסיון של באך.
    יש לי דיסק של המגניפיקט עם רילינג-שטוטגרט (הוצאת סוני, הקלטה משנת 1979), לגמרי לא רע.
    על ביקור בקונצרט שבו ביצעו את המגניפיקט (רשות-השידור-אטינגר) כתבתי את הסיפור הזה:
    http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=98991&blogcode=2207900

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: